Okuma Süresi
1 dakika

Dünyanın en önemli motosiklet etkinliklerinden Milano EICMA fuarında Motor sürücülerini kaygan yol, eğim ve viraj gibi tehlikelere karşı uyaran yeni konsept çalışma tanıtıldı. Bir nevi dijital co-pilot işlevi görecek hizmet ile sürüş güvenliği artacak.

Continental grubunun yeniden yapılandırılması kapsamında ayrı bir bölüm haline getirilen Vitesco Technologies tarafından geliştirilen   hizmet, motosiklet sürücülerinin güvenliği için bir dizi uyarı ve bilgiyi anlık olarak motosiklet kokpitine taşıyor.

Çoğu motosiklet sürücüsü, navigasyon hizmetlerini kullanmak için akıllı telefonunu kokpite yerleştirir. Ancak, ışığın geliş açısına bağlı olarak, cep telefonunun ekranı zor okunabilir, çoğu zaman diğer göstergelerin önünü kapatabilir ve genellikle kayıp düştüğünde hurdaya çıkabilir. Milano’da sergilenen Bağlantılı Hizmet çözümünde, motosiklet ve Continental bulutundaki hizmetler arasında bağlantı kurulmasını sağlayan akıllı telefonlar, cepte bırakılabilir. Bilgiler daha sonra doğrudan kokpit ekranında görüntülenir.

Akıllı telefona entegre bağlantılı hizmetlerden eHorizon, kaygan yollara karşı uyarıyor

Yol durumunu değerlendirmek için örneğin, hava durumu verileri ile yolun durumu ve geometrisi hakkındaki bilgiler analiz ediliyor. Gelecekte buna, elektronik stabilite kontrolü ve kamera sistemleri gibi mevcut teknolojilerle yol koşullarını değerlendiren, “kitle zekâsına” sahip Yol Koşulları Gözlemcisi’nden gelen veriler de eklenecek. Bu, lastiklerin yola ne kadar iyi tutunacağının tahmin edilmesini sağlayacak.

Vitesco Technologies, Continental’in binek araçlar pazarındaki kapsamlı teknik bilgisinden faydalanarak, ağırlıklı olarak iki tekerlekli araçlar için elektrikli sürüş üzerinde çalışıyor.