Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

NASA 2024 yılında Ay’a tekrar insan göndermeyi planlıyor. Ancak NASA, 2024 yılına kadar Ay’a bilimsel araçları taşımak için ticari uzay şirketleriyle çalışacak ve Ay’a kargo gönderecek.

Ay’a daha yüklü kargolar göndermeyi planlayan NASA, bünyesinde kapasitesi yüksek roketler bulunan uzay şirketleriyle iş birliği yapmaya başlıyor. NASA; SpaceX, Blue Origin ve Sierra Nevada Corporation’la daha önce iş birliği yapmıştı. Bunların yanı sıra NASA Ay’a kargo göndermek için artık Ceres Robotics ve Tyvak Nına Satellite Systems ile de ortaklık yapacak.

2024 yılında Ay’a tekrar insan göndermeyi planlayan NASA, toplamda 9 ticari uzay şirketiyle çalışıp bilimsel araçları uzaya taşımayı planlıyor. Böylece NASA, 2024’te Ay’a tekrar insan gönderebilecek.

4 yıl içerisinde Ay’a yeni görevler için insan göndermeyi planlayan NASA, Ay’ın çevresel faktörlerine yönelik daha fazla araştırma yapmayı planlıyor. Aynı zamanda bu yeni görev kapsamından sonraki görevlerde kullanılmak üzere yeni teknolojiler gelişritilmeye de odaklanılacak.  Ay’a VIPER isimli yeni bir araç göndermeyi planlayan NASA, bu sayede Ay’ın güney kutbunda keşif yapabilecek. VIPER’ın güney kutbunda birikmiş olan potansiyel su buzu bulması bekleniyor.

Blue Origin, Ay’da kullanılmak üzere NASA’ya Blue Moon’u önerdi. SpaceX’in ise NASA’ya şu an test aşamasında olan Starship uzay aracını önerdiği biliniyor. SpaceX’in en fazla yük taşıma kapasitesine sahip Starship gemisiyle öne çıktığı da edinilen bilgiler arasında. Starship’in Ay’a 2022’de iniş yapması bekleniyor.