Dijital içerik platformu Netflix, geçtiğimiz günlerde ilk kez kullanıcılarının coğrafi dağılımını ve son 2 yıldaki büyüme oranlarını açıkladı. Platform, 2 yıl içerisinde ağına 54,3 milyon kullanıcı eklerken Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde abone sayısını ikiye katladı. 

İstatistik kurumu Statista Netflix’in ilk kez açıkladığı kullanıcılarının coğrafi dağılımını ve kullanıcılardan edindiği ortalama hasılatı açıkladığı datalara dayalı bir makale yayınladı. Makale, platformun son 2 yıl içerisinde en hızlı büyüdüğü bölgeleri gösteriyor ve farklı bölgelerdeki kullanıcılardan gelen ortalama gelirle ilgili detaylı bilgiler sunuyor. 

Netflix kullanıcılarının en hızlı büyüdüğü alanlar uluslararası pazarda olsa da Kuzey Amerika’daki abonelik oranları hala oldukça yüksek. Raporda, 2017’nin üçüncü çeyreği ve 2019’un üçüncü çeyreği arasında platformun küresel olarak ağına 54,3 milyon yeni kullanıcı eklediği görülüyor. Bu kullanıcıların 44 milyonu ise Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada dışındaki bölgelerden.  

En az abone sayısı Asya ve Pasifik ülkelerinde 

Bununla birlikte dijital platformun, son 2 yıl içerisinde en çok Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde büyüdüğü görülüyor. Bu bölgelerdeki abonelerini 23,1 milyondan 47,4 milyona artırarak neredeyse ikiye katlayan Netflix’in, Asya ve Pasifik ülkelerindeki kullanıcı sayısı ise hala diğer bölgelere oranla oldukça az. Rapora göre bu bölgelerde, şu anda sadece 14,5 milyon aktif Netflix kullanıcısı mevcut.  

Günümüzde 190’dan fazla ülkede abonelerine yayın hizmeti sunan platform; Çin, Kuzey Kore ve Suriye’de hala pazara girebilmiş değil. 

Dijital yayın platformunun abone başına edindiği aylık ortalama gelir durumunda ise 11,16 dolarla Kuzey Amerika başı çekiyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri aylık 10.45 dolarla Kuzey Amerika’yı takip ederken Netflix; Asya ve Pasifik ülkelerinde kullanıcı başına ayda ortalama 9,33 dolar, Latin Amerika’da ise 8,19 dolar gelir elde ediyor.  

Infographic: Where Netflix's Growth Comes From | Statista