gereksiz-zam-ceza-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, geçtiğimiz Cuma günü birçok marketi denetlemişti. Şimdi ise 5 zincir marketin ‘gereksiz’ zam sebebi ile ceza aldığı paylaşıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, döviz kurunun düşüş göstermesi üzerine fiyatlarını düşürmeyen işletmeleri uyarmıştı. Maliye Bakanı Nebati, sosyal medya üzerinden “Fiyatlar, aşağı hızlı bir şekilde inecek. Yoksa geliyor gelmekte olan… Hazine ve Maliye’nin sopası” şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, marketlerdeki et ve peynir çeşitlerine yapılan %20 zammı gereksiz buldu. Maliyette artış olmamasına rağmen ürünlerin fiyatlarını artıran 5 zincir market, idari para cezası aldı.

gereksiz-zam-teknosafari

Kurul, geçtiğimiz Cuma günü marketlerdeki fiyatları değerlendirmek üzere bir araya gelmişti. Gündeme gelen bazı marketlerin et ve süt ürünlerindeki %20’ye varan zamları, haksız görüldü. Marketler tek tek denetlenirken, ülke genelinde şubelere sahip olan BİM, CarrefourSA, Metro, A101, ŞOK marketler, sebepsiz zam sebebi ile ceza aldı.

Uygulanacak olan cezaların miktarı henüz bilinmiyor. Ancak marketlerde yer alan gereksiz zam yapılan ürün sayısı ve zam miktarı ile doğru orantılı olarak ceza miktarı artacak. Bu bağlamda cezalar, 14.860 TL ila 143.860 TL arasında değişiklik gösterebilir.

Bu cezalar, büyük market zincirleri için küçük miktarlar olarak görülse de, en azından fiyatlarda görülmesi beklenen değişiklik, halkı bir nebze de olsa rahatlatabilir.

İlginizi Çekebilir:

Xbox belgeseli yayınlandı: Power On: The Story of Xbox

2021 yılının en kötü 10 filmi listelendi

Epic Games, 200 TL değerindeki oyunu ücretsiz veriyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz