Kan Şekerini Ölçebilen Akıllı Saat

Japonya merkezli ‘Quantum Operation’ isimli bir şirket, bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilen ‘CES 2021’ fuarında kan şekerini ölçebilen bir akıllı saat modeli tanıttı. Henüz prototip aşamasında olan cihazın çıkış tarihiyle ilgili ise detaylı bir bilgi paylaşımında bulunulmadı.  

Japonya merkezli ‘Quantum Operation’ isimli bir şirket, bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilen ‘CES 2021’ fuarında kan şekerini ölçebilen bir akıllı saat modeli tanıttı. Cildi delmeden insülin seviyesini doğru bir biçimde ölçebilen saatin, 20 saniyede sonucu paylaşabildiği belirtildi. Cihazın, kan şekerini ölçerken ‘Raman Spektroskopisi’ yöntemini kullandığının da altı çizildi. Şirket; ışığın kanda bulunan maddelerle etkileşiminin analizine dayanan yöntemin, kan alınmadan şeker ölçümünü mümkün hale getirdiğine işaret etti. Henüz prototip aşamasında olan akıllı saatin çıkış tarihiyle ilgili ise detaylı bir bilgi paylaşımında bulunulmadı.  

Diğer yandan; özellikle diyabet hastalarının, gün içerisinde sık sık kan şekerlerini ölçmek durumunda olduğu da biliniyordu. Söz konusu işlem, küçük bir iğne aracılığıyla cildin delinmesi ve kan örneği alınması esasına dayanıyordu. ‘Quantum Operation’ tarafından tanıtılan saatin ise ölçüm işlemini çok daha kolay ve acısız bir hale getirdiği ifade edildi. Bu nedenle saatin, özellikle diyabet hastalarının hayatını önemli oranda kolaylaştırabileceği tahmin edildi. Bununla birlikte uzmanlar, kan şekeri seviyesine göre insülin alan hastaların bulunması nedeniyle cihazın, yüzde 100 doğrulukta ölçüm yapması gerektiğine işaret etti.  

‘Quantum Operation’ tarafından tanıtılan akıllı saat, EKG kaydı ve nabız takibi de yapabiliyor

Quantum Operation Akıllı Saat

‘Quantum Operation tarafından tanıtılan akıllı saat, kan şekeri ölçümü yapabilmesinin yanında standart bir akıllı saat işlevi de görebiliyor. ‘EKG’ kaydı yapabilen ürün, gün içerisinde kalp atış hızını da takip edebiliyor. Apple’ın da kısa bir süre önce, akıllı saatte kan şekeri ölçümüne ilişkin bir patent almış olduğu da biliniyor. Fakat şirketin, henüz patentin son tüketiciye ulaşmasına yönelik bir hamle yapmadığı ifade ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘Oppo Watch’ Akıllı Saat, Yeni Bir Güncelleme Aldı! 

Realme, Kablosuz Kulaklık ve İki Akıllı Saatini Tanıttı

Honor Watch GS Pro İnceleme – Honor’un Ürettiği En İyi Akıllı Saat 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz