nvidia-dlaa-nedir-teknosfari

Nvidia, geçtiğimiz senelerde yayınladığı DLSS teknolojisinin ardından, yeni DLAA teknolojisini duyurdu. Henüz test aşamasında olan DLAA teknolojisi, performans kaybı olmadan görüntü kalitesini artırıyor.

Nvidia, son yıllarda DLSS (Deep Learning Super Sampling) teknolojisi ile sık sık gündeme geliyor. Oyunlarda görüntü kalitesinden ödün vermeden FPS artışı sağlayan teknoloji, oldukça olumlu geri dönüşler alıyor. DLSS destekleyen oyun sayısı 100’ün üzerine çıkmışken, DLAA teknolojisi tanıtıldı.

DLAA, DLSS ile aynı teknolojiyi kullanıyor. Ancak DLAA, performans kaybı olmadan görüntü kalitesini artırmayı hedefliyor. Yani oyuncular, DLAA teknolojisi ile daha yüksek FPS değerleri almayacak. Ancak FPS kaybı yaşamadan daha iyi görüntü alınabilecek. Yeni teknoloji, ‘yapay zeka tabanlı kenar yumuşatma modu’ olarak tanımlanabilir.

Oyunlarda görmeye alışık olduğumuz Anti-Aliasing ayarı, görüntü kalitesini oldukça yükseltiyor. Nvidia tarafından tanıtılan yeni teknoloji ile birlikte, tamamen yapay zeka desteği ile kenar yumuşatma uygulanabilecek. Bu sayede oyuncular, FPS kaybı yaşamadan çok daha iyi görüntüler elde edebilecek.

nvidia-dlaa-eso

Ayrıca Nvidia, ilk DLAA testlerini Elder Scrolls Online ile yapmaya başladığını belirtti. Şirket, büyük bir kitleye sahip MMORPG oyununun test sunucularına DLAA seçeneğini ekledi. ESO’yu geliştiren ZeniMax Online Studios Kreatif Direktörü Rich Lambert, konu hakkında “NVIDIA DLAA, Elder Scrolls Online’da şimdiye kadar gördüğümüz en iyi kenar yumuşatma sonuçlarını sunarak oyunumuzu gerçekten geliştiriyor.“ şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilir:

100’den Fazla Oyun ve Uygulama NVIDIA DLSS Desteği Alıyor

Nvidia, Yeni Güncelleme ve Ürünlerini Tanıttı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz