Perşembe, Ocak 21, 2021
Ana Sayfa Dijital Spotify’da Sanatçılar Öncelikli Şarkı ile Hangi Şarkının Önerileceğini Seçecek

Spotify’da Sanatçılar Öncelikli Şarkı ile Hangi Şarkının Önerileceğini Seçecek

İsveç merkezli müzik akış servisi Spotify yeni biz özelliği test etmeye başladı. Sanatçıların algoritmanın hangi şarkıyı önerebileceğini seçmeye yarayan “öncelikli şarkı” özelliği Spotify tarafından test edilmeye başlandı.

Çevrim içi müzik ve podcast hizmeti sunan Spotify, kütüphanesinde bulunan geniş müzikleriyle kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra platformun kullanıcılarına sunduğu çalma listeleri de oldukça beğeni topluyor. Haftalık Keşif, Zaman Kapsülü ve Hot Hits çalma listelerinde Spotify kullanıcıları algoritmaların seçtiği müziklerden genel anlamda memnun kalıyor. 

İsveç merkezli Spotify’ın kullanıcılarını memnun eden önerileri, aslında basit bir şekilde çalışıyor. Bu noktada algoritma genellikle şu şekilde işliyor; kullanıcıların sevdiği şarkıyı seven kullanıcıların dinlediği tarzda müzikler öneriyor. Bu sayede Spotify abonelerini yakından tanıyabiliyor.

Çevrim içi müzik ve podcast akış hizmeti sunan platformun tüm önerileri otomatik bir biçimde gerçekleşiyor. Yani kullanıcılar ya da sanatçılar öneriler üzerinde manuel bir seçim yapamıyor. Ancak şirketin test etmeye başladığı yeni özellik sayesinde artık bu durum değişecek. Çünkü Spotify, yapım şirketlerinin ya da sanatçıların önerilecek müzikleri seçebileceği yeni bir özellik için çalışmalarını hızlandırdı.

Spotify’ın test etmeye başladığı yeni özellik sayesinde, sanatçılar ve yapım şirketleri, öncelikli olan şarkıları belirleyebilecek. Bu sayede algoritma da söz konusu şarkıyı sevebileceğini tespit ettiği kullanıcılara öncelikli olarak bu şarkıyı önerecek. 

Spotify, Öncelikli Şarkı özelliği için telif ücretinde kesinti yapacak

Platform, bünyesinde yer alan sanatçıları desteklemek adına pek çok yeni özelliği bünyesine ekleyerek sanatçılara destek olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak Spotify’ın yeni özelliğini kullanmak isteyen sanatçılar, “öncelikli şarkı” için Promosyonlu Telif Ücreti’ne tabi tutulacaklar. Yani yapım şirketleri ya da sanatçılar, öncelikli şarkı özelliğini kullanmak için Spotify’ın kendilerine ödedikleri telif ücretinin bir kısmını şirkete vermek durumunda olacak. Spotfiy’ın öncelikli şarkı özelliği sayesinde sanatçıların istedikleri şarkı daha fazla kullanıcıya ulaşacak. Aynı zamanda şirketin telif ücretleri azalacak.

Spotify, telif ücretini yeni özelliği ile azaltacak ancak, kullanıcı deneyiminden de ödün vermeyecek. Bu sebepten ötürü şirket, öncelikli şarkı özelliğinde istatiksel olarak performansı iyi bulmadığında söz konusu şarkı öncelikli olmaktan çıkarılacak. Şarkı popüler bir hale geldiyse öncelikli pozisyonunu korumaya devam edecek. 

İlginizi Çekebilir:

Spotify, Son Mali Çeyreği Aylık 320 Milyon Aktif Kullanıcı Sayısı ile Kapattı 

Spotify Kullanıcıları, Platforma Google Hesabı ile Giriş Yapabilmeye Başladı 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll için Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR