okcupid kullanıcı verileri
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Popüler arkadaşlık uygulaması OkCupid ’in kullanıcı verilerini sızdırdığı ortaya çıktı. Aktif 5 milyondan fazla kullanıcı bulunan arkadaşlık OKCupid, geçen aylarda da yine kullanıcı verilerini satmakla suçlanmıştı.

CyberNews’in yapmış olduğu bir araştırmaya göre, 5 milyondan fazla kullanıcısı bulunan popüler çöpçatanlık uygulaması OKCupid ‘in kullanıcı verilerini sızdırdığı ortaya çıktı. Söz konusu veri sızdırma olayının OKCupid’in güvenilirliğini sarsacağı düşünülüyor. 

CyberNews’in yapmış olduğu araştırmayla ortaya çıkan bilgiler OKCupid kullanıcılarını tedirgin etti. Kullanıcıların ‘son konum kimliğini’ aldığı aktarılan OKCupid’in, bir kullanıcının hangi konumdan oturum açtığını tespit edebileceğini CyberNews belirtti. Kullanıcıların son konum bilgilerinin alınıyor olması, abonelerin ev veya iş adreslerinin bulunmasına yardımcı olabiliyor. Hatta CyberNews, söz konusu bazı işlemler ile de kullanıcı konum bilgisinin tespit edilebileceğini belirtiyor. 

Yapılan açıklamalara göre, OKCupid, kullanıcıların konum bilgisini 10 ile 20 metre yarıçapa kadar tespit edebiliyor. 

CyberNews’in aktardığı bu bilgilere göre, CyberNews ekibi, MITM Proxy işlemlerini kullanarak OKCupid uygulamasıyla şirketin sunucuları arasındaki ağ isteklerini ve yanıtlarını keserek konum verilerine erişebildi. Erişilebilen sunucu yanıtları ise, bir kullanıcının konum verilerine ulaşmayı sağladı. Yani bir OKCUpid kullanıcısı her oturum açtığında konum bilgisi güncelleniyordu. 

CyberNews ekibinin araştırmalarında, bu işlem defalarca tekrarlandı. Tekrarlanan bu işlemler sonucu ise kullanıcının yerini 10 ile 20 metre yarıçapına kadar belirleyebildikleri ortaya çıktı. CyberNews geçen aylarda söz konusu bulguları OKCupid ile de paylaştığını ancak uygulamanın söz konusu durumu düzeltip düzeltmediği konusunda henüz bir değişiklik gerçekleştirmediğini söyledi.Yine CyberNews tarafından gerçekleştirilen bir araştırma ise konum kimliği izlemenin kaldırıldığını ortaya koydu. 

Aktif 5 milyondan fazla kullanıcısının bulunduğu bilinen OKCupid’in kullanıcı verilerinin paylaşılmasına neden olan bu hatanın, uygulamada ne kadar süredir bulunduğu ise bilinmiyor. Söz konusu bu durumdan etkilenen kullanıcı sayısı hakkında ise bir açıklama bulunmuyor. 

Çöpçatanlık uygulamaları geçen aylarda yine kullanıcı verilerini paylaşmakla suçlanmıştı!

Geçen ay Norveç Tüketici Konseyi, Tinder, Grindr ve OKCupid gibi arkadaşlık uygulamalarını kullanıcılarının çeşitli bilgilerini sorumsuz bir şekilde dağıttığı konusunda bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda Tinder, Grindr ve OKCupid uygulamalarının, kullanıcılarının GPS ve kişisel verilerilerini paylaştığı söyleniyor. Raporda ayrıca reklam şirketleri de suçlanıyor. Raporda, Twitter’ın reklam birimlerinden olan MoPub’ın, Grindr ile birlikte çalıştığı ve kullanıcı verilerinin OpenX ve AT&T’nin reklam teknoloji birimi AppNexus’a gönderdiği söyleniyor. Raporda OKCupid uygulaması için ise kullanıcılarının etnik köken ve siyasi görüşleri hakkında olan bilgileri, veri analiz şirketi Braze’e verdiği belirtiliyor.

OKCupid tarafından söz konusu kullanıcı konum verilerinin sızdırıldığı iddiası hakkında bir açıklama gelmedi. Ancak şirketin bu durumdan ötürü kullanıcılarının gözünde büyük bir güven kaybedeceği ise aşikar.

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5

Tinder’a ‘’panik düğmesi’’ özelliği geldi