Dünyanın en popüler arkadaşlık uygulamalarından biri olan Tinder güvenlik amaçlı yeni bir özellik getirdi. Buluşmada işlerin hiç beklenmediği gibi ters gitmesi durumunda güvenliği sağlamak amaçlı ‘’panik düğmesi’’ özelliği geldi.      

Dünyada en popüler arkadaşlık uygulaması Tinder kullanıcılarının buluşmalarda güvenliğini arttırmak için yeni bir özellik getirdi. Buluşma anında işlerin ters gitmesi durumunda kullanıcının konum bilgilerini gizlice yetkililere gönderecek olan yeni özellik bir panik butonu. Panik düğmesine basıldığı zaman özelliğin geliştiricisi Noonlight kullanıcıya bir mesaj gönderiyor. Gönderilen mesaja karşılık verilmez ise Noonlight kullanıcın bilgilerini yetkililere gönderiyor. 

Bu tarz bir özellik güvenliği sağlamak amacıyla getirilmiş olsa bile kişisel veri güvenliği sorularını da beraberinde getiriyor. Tinder uygulamasının bağlı olduğu Match Group şirketinin CEO’su Mandy Ginsberg, yaptığı açıklamada kullanıcıların güvenlikleri için gizliliklerini sorun etmeyeceklerini düşündüğünü söyledi. Ginsberg açıklamasında panik düğmesinin kullanılması halinde gönderilecek konum bilgilerinin hiçbir şekilde pazarlanmayacağını ve güvenli bir şekilde Noonlight tarafından saklanacağını söyledi. 

Yapılan açıklamalar Tinder konum bilgilerinin güven altında tutulacağını söylense bile Tinder son dönemde veri güvenliği açıkları ile gündemde.

Tinder’da, 70 bin kadın kullanıcının bilgileri siber suç forumunda paylaşıldı

Arkadaşlık uygulamaları kişisel verileri paylaşmak ile suçlandı

Türkiye’de Her 80 Kişiden 1’i Tinder Kullanıyor