Ana Sayfa Girişim Onile Sipariş Platformu Getir Büyümeye Devam Ediyor: Şimdi de Alman Rakibini Satın...

Onile Sipariş Platformu Getir Büyümeye Devam Ediyor: Şimdi de Alman Rakibini Satın Alacak!

0
155

Türkiye’den başlayarak dünyanın birçok ülkesine yayılan online sipariş platformu Getir, bir süredir pazar hakimiyeti için mücadele verdiği Alman rakibi Gorillas Technologies’i satın almak için masaya oturdu.

Getir, geçen yıl mart ayında Türkiye’nin Unicorn’u unvanını almasının ardından bir yıl içinde 10 milyar dolar barajını aştı ve hızlı market ürünleri teslimatı sektöründe Avrupa’nın ilk Decacorn’u oldu. Bu değerleme ile Getir, dünyadaki Unicorn şirketlerinin listelendiği CB Insights’ın yayınladığı verilere göre dünyadaki 1052 Unicorn şirket arasında 36. sıraya yükseldi ve aynı zamanda Avrupa’daki Unicorn şirketler listesine dördüncü sıradan giriş yaptı.

Türkiye’yi yurt dışında başarıyla temsil eden firmalar arasına girmeyi başaran Getir, pandemi süreci ve sonrasında bazı kritik kararlara imza attı. Önce küçülmeye giden şirket, ardından yeni pazarlara ve iş kollarına girmeye başladı. Şirket bugün geldiği noktada, Alman rakibi Gorillas Technologies’i satın almak istiyor.

Getir Kötü Koşullar Karşısında İnovatif Çözümler Üretmeyi Başardı!

Getir, imar planına uymayan dağıtım mağazalarını farklı şekillerde değerlendirmeyi seçti. İlk olarak deposunu bir sanat galerisine çeviren şirket, ilerleyen dönemde Hollanda’nın De Pijp semtindeki deposunu süpermarkete çevirdi. Bir başka deyişle Getir, kötü koşullardan inovatif fikirler ile karlı çıkmayı başardı.

Bugün ise Getir’in, Almanya’daki en büyük rakibi Gorillas Technologies’i satın almak için başlattığı görüşmelerin bir üst seviyeye ulaştığı ve tarafların anlaşma için masaya oturma aşamasına geldiği belirtildi. Getir geçtiğimiz yılın sonlarında İngiliz startup Weezy’yi satın alırken, Gorillas da Fransız Frichtti’yi bünyesine katmıştı. Bu da Getir’in büyüme hareketinin kararlılığını gözler önüne serdi.

Getir, İngiltere ve Almanya Pazarlarını Domine Etmeye Hazırlanıyor!

Özellikle yurt dışından aldığı yatırımların ardından 7 Avrupa ülkesinin pazarına giriş yaparak büyüyen Getir’in değeri bugün 12 milyon doların üzerinde. Söz konusu satın alımın gerçekleşmesi halindeyse Getir’in İngiltere ve Almanya pazarını domine edebilir. Ayrıca Getir, önümüzdeki dönemde çok daha farklı alanlara yönelebilir. Zira elinde oluşan veri bankası oldukça kıymetli. Bunu basit bir örnekle açıklamak gerekirse, Yandex Haritalar ve Google Haritalar sürekli olarak verilerini güncel tutmaya çalışıyor.

Geit bu başarıyı elbette kullanıcıları sayesinde elde ediyor. Trafik bilgisi ve yol yapım çalışmaları benzeri verileri çok kısa bir sürede elde edebiliyor. Fakat Getir’ in sahip olduğu veriler çok daha değerli. Zira sürekli olarak şehrin tüm caddelerini ve sokaklarını karış karış dolaşan kuryeleri sayesinde tüm bilgileri olabilecek en hızlı şekilde elde ediyor. Ayrıca otomobillerin giremeyeceği alanlar ve alternatif rota hesaplamaları konusunda da neredeyse rakipsiz olduğu için sahip olduğu verileri paylaşması için bile servet teklif edilebilir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz