Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Apple’ın yeni telefonu iPhone SE4 4 ‘ün tasarım özellikleri ortaya çıktı. 2024 yılının başlarında tanıtılması beklenen akıllı telefon, iPhone 14 ile aynı ekran boyutuna, iPhone XR ile neredeyse aynı tasarıma sahip olacak.

Apple geçtiğimiz ay düzenlediği Far Out etkinliğinde yeni amiral gemisi akıllı telefonları iPhone 14 ailesini tanıttı. iPhone 14 serisi ile ilgili tartışmalar ve keşifler henüz sona ermemişken, şimdi de Apple’ın iPhone SE 4 telefonu ile ilgili bilgiler sızdırılmaya başladı.

Geçtiğimiz ay paylaşılan bilgiler, iPhone SE 4’ün yaklaşık 4 yıl önce tanıtılan iPhone XR ile neredeyse aynı tasarıma sahip olacağını gösteriyordu. Bu da yeni nesil iPhone SE’nin 6,1 inç LCD ekran ile karşımıza çıkacağı anlamına geliyordu.

iPhone 6 Tasarımı Yakaladığı Başarıya Rağmen Tarihe Karışacak

2022 yılında piyasaya sürülen iPhone SE ya da diğer adıyla iPhone SE 3, iPhone 8 ile aynı görsel tasarıma sahipti ve akıllı telefon tarihinin en unutulmaz tasarımlarından ‘iPhone 6’ tasarımını sürdürüyordu. Ortaya çıkan tasarım detaylarının gerçek olması halindeyse, iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7, iPhone 8 ve iPhone SE 3’te gördüğümüz tasarım tarihe karışacak anlamına geliyor.

iPhone SE 4’te Çentik Olsa da Face ID Olmayabilir

DSCC analisti Ross Young tarafından paylaşılan son bilgilere göre, iPhone SE 4 6.1 inç LCD ekranla karşımıza çıkacak. Ayrıca Young, iPhone SE 4’ün 2024’te tanıtılacağından de bir hayli emin. Ancak ilginç bir şekilde tasarımda çentik yer almasına rağmen Face ID olmayabileceği söyleniyor. Ayrıca Apple’ın maliyeti düşürmek için yan çerçeveye fiziksel bir parmak izi tarayıcı ekleyebileceği de söylentiler arasında.

Face ID bulunmaması bazı kullanıcıları memnun etmeyecek. Ancak Apple’ın böyle bir ‘tasarruf’ tercih etmesi haline TrueDepth kamera bulunmayacağından iPhone XR’den çok daha küçük bir çentik karşımıza çıkacak.

iPhone SE 4, iPhone 14 Satışlarını Olumsuz Etkileyebilir

Akıllı telefon fiyatlarındaki artış, yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa ülkelerinde de ciddi bir sorun haline gelmeye başladı. iPhone SE 3’ün 400 dolar gibi bir fiyattan satışa sunulduğunu ve iPhone SE 4’ün de benzer bir fiyattan satılabileceğini düşünürsek, yeni cihaz Avrupa’da Android’den iOS’a geçiş yüzdesini artırabilir gibi görünüyor.

Söylentiler doğruysa iPhone SE 4, hem ‘SE’ modellerin en büyük dezavantajı olan küçük ekran problemini ortadan kaldıracak hem de fazlasıyla uygun fiyata iPhone 14 ile aynı işlemciyi sunacak. Ekran çözünürlüğünün de düşük olması halinde iPhone SE 4, Apple’ın bugüne kadarki en güçlü, en uzun batarya süresi sunan ve en dengeli fiyat performans ürünü olmayı başaracak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz