Çin savunma ve saldırı amacıyla ürettiği katil drone’ları Orta Doğu’ya satmaya başladı.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte savunma sanayii de gittikçe değişiyor. Günümüz ülkeleri savunma sanayiileri için teknolojik gelişmelerden yararlanmaya devam ediyor. Silah ticareti aynı zamanda ülkelerin ekonomisi için büyük paylara sahip. Silah satışı yapan ülkelerden bir tanesi de Çin. Çin ihraç etmeye başladığı silahlar ve teknolojilerle dudak uçuklatmaya devam edecek gibi duruyor.

Çin’in yeni ürettiği drone ve helikopter benzeri teknolojik cihaz, ‘katil drone’lar olarak isimlendirilmekte. Cihaz görünüş itibariyle helikoptere benzese de aslında teknik özellikler bakımından drone’lara daha çok benziyor. Üretilen ‘katil drone’lar, otonom şeklinde çalışabiliyor. Ayrıca bu drone, silahlarla birlikte kullanılabiliyor ve hedefleri otomatik olarak etkisiz hale getiriyor. Çin’in ürettiği bu drone’lar Orta Doğu ülkelerine ihraç edilmeye başlandı.

Tamamen otonom olarak kullanılabilen bu katil drone’lar, sahip olduğu yazılım sayesinde herhangi bir insana ihtiyaç duymadan istenilen hedefleri yok edebiliyor. Tercih edildiği takdirde gözetleme niyetliyle de kullanılabilirken, istenirse silahlarla da donatılabiliyor.

Çin hükümeti, savunma ve saldırı silahı olan katil drone’ları Orta Doğu pazarına soktu. Pakistan, Suudi Arabistan ile yürütülen pazarlık sona erdi ve Çin hükümeti gerekli çalışmaları tamamladı. Katil drone’lar ve gelişen teknoloji sayesinde ilerleyen dönemlerde savaşlarda insana duyulan ihtiyaç neredeyse sıfıra inecek gibi duruyor.