Pony.ai Sürücüsüz Test

Çin merkezli girişim şirketi ‘Pony.ai’, geliştirdiği sürücüsüz araçları Kaliforniya’da test etmeye başlamak için Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi’nden onay aldı. Test sürüşlerinin, yalnızca Fremont, Milpitas ve Irvine’deki bazı sokaklarda yapılmasına izin verildi.

Otonom araçlar üzerine çalışan Çin merkezli girişim şirketi ‘Pony.ai’, geliştirdiği sürücüsüz araçları Kaliforniya’da test etmeye başlamak için Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi’nden onay aldı. Test sürüşlerinin, üç bölgedeki belirlenen caddelerde direksiyon başında herhangi bir sürücü olmadan yapılacağı belirtildi. Pony, 2017 yılından bu yana Kaliforniya’da güvenlik amaçlı araçta bulunan sürücüler ile otonom araçlarını test etme yetkisine sahipti. Fakat yeni izin; şirkete FremontMilpitas ve Irvin’deki seçili caddelerde direksiyon başında herhangi bir sürücü bulunmadan 6 adet otonom aracı test etme yetkisi verdi.  

Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin aktardığı bilgilere göre; araçlar, açık havada veya hafif yağışta saatte yaklaşık 73 kilometre veya daha düşük hız sınırı bulunan yollarda kullanılmak üzere tasarlandı. İlk test sürüşlerinin, hafta içi saat 10.00 ve 15.00 arasında Fremont ve Milpitas’ta yapılacağı kaydedildi.  

Pony, sürücüsüz araç için test sürüşü izni alan sekizinci şirket olma niteliği taşıyor

Pony Sürücüsüz Araç

Diğer yandan; toplamda 55 şirketin, Kaliforniya’da sürücüsüz araçları test etmek için aktif olarak izin belgesine sahip olduğu biliniyor. Pony ise sürücüsüz araç için test sürüşü izni alan sekizinci şirket olma niteliği taşıyor. Söz konusu izne sahip diğer Çinli şirketler arasında; AutoXBaidu ve WeRide da bulunuyor. Listede öne çıkan ABD’li şirketlerin ise CruiseNuroWaymo ve Zoox olduğu belirtiliyor. Nuro’nun ayrıca, Kaliforniya’da şu ana kadar otonom araçlarını ticari olarak çalıştırma izni alan tek şirket olduğu dile getiriliyor.  

Guangzhou ve Silikon Vadisi’nde ofisleri bulunan Pony.ai, geçen yıl Toyota’dan 400 milyon dolarlık bir yatırım almıştı. Şirket, bu yatırım sonrası değerini 3 milyar dolara yükseltmişti. Pony.ai ayrıca, Mayıs ayı başlarında robot taksi hizmetinin 2023 yılında müşteriler için hazır hale geleceğine işaret etmişti. Şirket, otonom araçlarla paylaşımlı yolculuk hizmetini başlatan ve Çin’de kamuya sürücüsüz araçlarla sürüş hizmeti sağlayan ilk şirket olduğunu iddia ediyordu.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Baidu, Çin’de Sürücüsüz Ticari Taksi Hizmetini Kullanıma Sundu! 

Türkiye’deki İlk Otonom Sürüş Testleri İstanbul’da Başladı 

Sürücüsüz teslim aracı Nuro R2, Teksas’ta test sürüşlerine başlayacak 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz