Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Oyun ve oyuncu etkinliği anlamında oldukça popüler bir etkinlik olan E3’ün bu yıl düzenlenecek olan etkinliği iptal edildi. Etkinliğin iptal edilmesinin en önemli nedeni ise Xbox, Nintendo Sony ve Ubisoft’un katılmayacağını açıklaması olarak görülüyor.
Hemen hemen her yıl düzenlenen ve oyun dünyası içerisinde en popüler etkinliklerden birisi olan E3, birçok şirket ve stüdyoyu kapsayan bir etkinlik. Birçok şirket ve stüdyonun katılım sağlayarak yeni projelerini ve oyunlarını sunduğu bu etkinlik bu yılsa düzenlenmeyecek. Son 4 yıldır özellikle pandemi nedeniyle online olarak düzenlenen etkinlik bu yıl nihayet yüz yüze yapılacaktı. Ancak gelen son bilgilere göre maalesef etkinlik bu yıl iptal edildi. İşte detaylar!

İptal Edildi

Oyun dünyasının ünlü etkinliklerinden birisi olan E3, Xbox, Nintendo, Sony ve Ubisoft’un katılmayacaklarını açıklamaları üzerine etkinlik hakkında önemli bir soru işareti oluştu. Hatta bunların üzerine Sega, Tencent ve Devolver da etkinlikten çekildiğini açıklayınca sonunda beklenen oldu ve alınan bir kararla birlikte etkinlik iptal edildi. 2019’dan bu yana ilk kez yüz yüze ve Los Angeles’ta yapılacak olan etkinliğe öncelikle Nintendo, Microsoft ve Ubisoft gibi büyük oyun şirketleri katılmayacaklarını açıklamaya başladı. Bu büyük şirketlerin açıklamalarının ardından ise gerisi gelmeye devam etti. Sonrasında ise birçok şirket etkinlikten çekildiği için E3 2023 iptal edildi.

Tarihler Çakışıyor

Oyun dünyasının devleri arasında sayılacak olan Xbox, Nintendo ve Sony, her yıl E3 etkinliklerine katılarak en popüler sunumlarını gerçekleştiriyordu. Hatta aynı üç şirket Covid – 19 nedeniyle etkinliğe katılamayacaklarını açıkladıklarında E3 2020 yine iptal edilmişti. IGN’nin aktarmış olduğu bilgilere göre ise Xbox, Nintendo ve Sony, bu yıl yüz yüze gerçekleştirilecek E3 2023’e katılmayacaklarını daha baştan duyurdular. Söz konusu şirketlere yakınlığı ile bilinen IGN, aslında temel olarak şirketlerin etkinlik takvimlerinin E3 etkinliği ile çakışıyor olmasından dolayı etkinliğe katılmıyorlar. Hatta IGN, kendi etkinlikleri ile tarihleri çakışan bu şirketlerin oyunlarını kendi sunumlarında tanıtacaklarını iddia etmişti. Diğer yandan geçtiğimiz aylarda Xbox’ın başkanı Phil Spencer’ın vermiş olduğu röportajdaysa E3’ün Xbox tanıtımıyla hemen hemen aynı zamana gelebileceği hakkında endişelerinden bahsetmişti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz