Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Çin’in teknoloji devleri arasında yer alan ve OnePlus, Vivo, iQOO ve Realme markalarının sahibi olan OPPO’nun Avrupa pazarlarından çekileceği yönündeki iddialara şirketten bir açıklama geldi. Açıklamada oldukça net bir şekilde iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.
Bir süre öncesinde Max Jambor’un OPPO’nun Avrupa pazarlarından çekilebileceğine yönelik ortaya çıkardığı sızıntı, OPPO tarafından yalanlandı. Nokia ile davalık olan OPPO’nun yaşamış olduğu süreçlere dair ortaya çıkan bu iddialar hakkında resmi bir açıklama yapıldı. Şirket yetkilileri, yapmış olduğu açıklamalarda mevcut tüm Avrupa pazarlarında kalmaya devam edeceklerini beyaz etti. İşte detaylar!

OnePlus ve OPPO’dan Açıklama

Bundan kısa bir süre önce OnePlus ve OPPO’nun, Avrupa pazarlarından çekileceklerine dair bir iddia ortaya atılmıştı. İddianın sahibi olan Max Jambor, konu ile ilgili olarak, “OPPO ve OnePlus Avrupa’dan çekiliyor. İlk ayrılmalar Almanya, İngiltere, Fransa ve Hollanda. Şimdilik yalnızca belirtilen ülkeleri kapsayacak. Gelecekte duyuru yapılacak.” ifadelerini kullanmıştı. Ancak bunun üzerine konu hakkında her iki şirketin de yetkilileri tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamalarda temel olarak söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. Konu hakkında bir demeç veren OnePlus küresel Halkla İlişkiler Müdürü James Paterson; şu ifadeleri kullanarak duruma açıklık getirdi:

“OnePlus, Avrupa ve Birleşik Krallık’tan çıkmayacak. Yerel pazarlarda istikrarlı operasyonlarını sürdürecek. Avrupa’ya yatırım yapmaya ve kullanıcıları için daha yenilikçi ürün ve çözümler sunmaya devam edeceğiz.” 

Aynı zamanda OPPO adına bir açıklama yapan şirket sözcüsü ise; “OPPO, mevcut tüm Avrupa pazarlarında kalmaya devam edecek. OPPO, ilerleyen dönemler için yenilikçi ürünler ve sınıfının en iyisi hizmeti sunmaya devam edecek.” dedi.

Bu İddialar Neden Ortaya Atıldı?

Bu iddiaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden birisi ise dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden birisi olan Nokia ile OPPO arasındaki yasal süreç. 2021 yılından bu yana davalık olan bu iki şirketin temel sorunu ise lisans bedeli meselesi. Nokia, OPPO’dan lisans bedeli alamadığını söyleyerek satışların durdurulmasını talep ediyor. bu konuda Avrupa’da görülen davanın kazananı ise Nokia oldu. Dolayısıyla da davanın sonuçları, OPPO ve OnePlus’ı zora soktu ve her iki firma da geçtiğimiz yıl itibarıyla Almanya pazarından çekildi. Gelen haberler ise bu çekilmenin Almanya’dan ibaret olmayacağı yönündeydi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz