Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgınının sebep olduğu sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları, pek çok alanda olduğu gibi aktif yaşam eğilimlerimizde de önemli değişikliklere neden oldu. Araştırmalar, pandemide spor yapma alışkanlıklarımızın ne ölçüde etkilendiğini ortaya koydu. Mobil reklam platformu AdColony tarafından yapılan bir çalışma, salgın sürecinde spor ve fitness için mobil cihaz kullanma oranlarının yüzde 75’e yükseldiğini gösterdi. 

Geçen yılın Aralık ayında ortaya çıkan ve Çin’in Wuhan şehrinden dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını, birçok ülkede sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmalarının yapılmasına sebep oluyor. Bu nedenle pek çok kişi, aktif yaşam eğilimlerinde önemli değişikliklere gitmek durumunda kalıyor. Koronavirüs sürecinde, ağırlıklı olarak günlük aktiviteler eve entegre edilmeye çalışılıyor. Araştırmalar; spor salonlarının kapanması dolayısıyla, pandemide spor yapma alışkanlıklarımızın da ciddi oranda etkilendiğini ortaya koyuyor. 

Yapılan çalışmalar; online sağlık ve fitness uygulamalarında geçirilen haftalık zamanın, pandemi ile birlikte yüzde 70 arttığına işaret ediyor. Kullanıcıların spor alışkanlıkları, spor uygulamaları kullanımları ve spor ile ilgili yeni yıl hedeflerinin pandemi ile nasıl değiştiğini anlamak için mobil reklam platformu “AdColony” tarafından yapılan “AdColony Mobil ve Fitness Araştırması”; salgın nedeniyle yeni normale entegre olan spor yapma ve mobil kullanım alışkanlıklarımızı gözler önüne seriyor.  

Pandemide Spor Yapma

Diğer yandan evde vakit geçirme süresinin artışıyla, öğün kontrolü oranlarında bir azalma yaşandığı da biliniyor. AdColony’nin araştırmasına göre ise yeni antrenman teknikleri aramak pandemi döneminde yüzde 9, öğün takibini yapan uygulamalar da yüzde 7 artış gösterdi. Yılın en başında kullanıcıların yalnızca yüzde 50’si spor ve fitness için mobil cihazlarını kullandığını söylerken, pandemi ile birlikte bu oran yüzde 75’e yükseldi. Bununla birlikte; katılımcıların yüzde 38’i pandeminin başlamasıyla spor ve beslenme uygulamalarını daha sık kullandığını söylerken, yüzde 22’si mobil cihazlarına yeni sağlık uygulamaları indirdiğini belirtti. Yüzde 28’lik bir katılımcı kitlesi ise mobil cihazlarından egzersiz videoları izleyerek evinde spor yaptığına işaret etti. 

Katılımcıların yüzde 70’i, evde egzersiz yaparken müzik dinlemeyi tercih ediyor

Egzersiz Yaparken Müzik

Araştırma verileri ayrıca, katılımcıların yüzde 70’inin evde egzersiz yaparken müzik dinlemeyi tercih ettiğini gösteriyor. Film veya dizi izleyerek spor yapanların oranının ise yüzde 21 olduğu ifade ediliyor. Evde spor yaparken katılımcıların yüzde 21’i mobil cihazlarından oyun oynuyor; yüzde 19’u ise sosyal medyada vakit geçiriyor. Öte yandan; katılımcıların yüzde 54’ü egzersizlerini takip edebilmek için birinci tercihlerinin mobil cihazlar olduğunu belirtiyor. Popülerliği günden güne artan akıllı saatler, yüzde 26 ile ikinci tercih olurken tabletler, yüzde 7’lik bir oran ile listenin sonunda yer alıyor. Katılımcıların yüzde 13’ü ise egzersizlerini takip etmek için hiçbir cihaz kullanmadığını söylüyor.  

AdColony EMEA&LATAM Genel Müdürü Volkan Biçer ise konuyla ilgili açıklamasında, “Yaptığımız araştırma, pandemi öncesine göre fitness ve sağlık uygulamalarının kullanımının yüzde 25 arttığını gösteriyor. Aynı zamanda katılımcıların yüzde 57’si, mobil cihazların spor ve antrenman için önemli olduğunu ve vazgeçemeyeceklerini düşünüyor” ifadelerini kullanıyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

Araştırmalara göre çocukların yüzde 57’si telefonlarıyla uyuyor 

Podcast, Eğitim Seviyesi ve Satın Alma Gücü Yüksek Kitlelere Erişim Olanağı Sağlıyor 

Pandemi Döneminde, Türkiye’de Küçük Esnafa Destek Arttı  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz