Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Sık sık çeşitli tartışmalarla ve güvenlik endişeleri ile gündeme gelen TikTok, sonunda ABD’nin Montana eyaletinde tamamen yasaklandı. Kimi ülkelerde hükümet yetkililerinin ve kamu çalışanlarının kullanımının yasaklandığı TikTok konusunda Amerika uzun zamandır radikal bir şekilde bu kararın peşindeydi. Ve işte sonunda Montana’da eyaletinde tamamen yasaklandı.
Oldukça yaygın bir kulanım alanına sahip sosyal medya platformlarından birisi olan TikTok, kullanımının yaygınlığı ile birlikte çeşitli tartışmaların da odak noktası. Kimi ülkelerde kamu personellerinin ya da hükümet çalışanlarının kullanımı yasaklanırken sonunda Amerika’nın Montana eyaletinde top yekün yasaklandı. İşte detaylar!

Kısıtlamalar Sadece Bir Başlangıçmış

Dünya çapında son derece yaygın bir şekilde kullanılan ve her geçen gün kullanıcı sayısını artıran TikTok için Amerika’dan kötü haber geldi. Uzun bir süredir ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri içinde tartışma konusu olan TikTok, bu ülkelerde güvenlik endişesi nedneiyle çok da sevilmiyordu. ByteDance’a ait uygulamanın Çin hükümeti ile iş birliği içerisinde olduğunu düşünen çevreler tarafından sevilmeyen TikTok, bu ülkelerde çeşitli kısıtlamalarla da karşılaştı. Örneğin Amerika ve Kanada’da hükümet kurumlarında hatta Avrupa Birliği’ndeki bazı kurumlarda çalışanların TikTok kullanmaları yasaklanmıştı. Fakat son yaşanan gelişme ile birlikte artık ABD’nin Montana’da eyaletinde, TikTok dahil ByteDance’in tüm hizmetleri herkes için yasaklandı.

Başka Uygışamalar da Yasak

Şimdilik Amerika’nın yalnızca Montana eyaletinde geçerli olan yasaklamaya uymamanın cezaları ise son derece ağır. Ceza miktarına gelmeden önce bu uygulamanın yalnızca hükümet ve kamu çalışanlarını değil tüm Montana vatandaşlarını kapsadığının altını çizelim. Ve bu karara uymayanlar için 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle oldukça ciddi cezalar uygulanmaya başlanacak. Buna göre Montana’da onaylanan yasa kapsamında, yasağa rağmen TikTok kullanmak isteyen kişiler günlük 10 bin dolar para cezası ödemek zorunda kalacaklar. Ama dikat edelim, bu meblağ yalnızca bir günlük bir meblağ. Yani 15 gün boyunca TikTok kullandığınızın tespiti halinde 150 bin dolar para cezası sizi bekliyor olacak. Diğer yandan eyaletteki kamu personelleri için ayrı kısıtlamalar daha mevcut. Buna göre bu kişilerin Rusya merkezli Telegram, Çin merkezli anlık mesajlaşma uygulaması WeChat ve Çin merkezli alışveriş platformu Temu’nun da Montana kamu personeli tarafından kullanılmaları yasak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz