Okuma Süresi
2 dakika

İngiltere merkezli bir araştırma şirketi olan “The Childwise” tarafından 2,200 çocukla yapılan görüşmelerden çıkan sonuç, çocukların yarısından fazlasının telefonlarıyla birlikte uyuduğunu ortaya koydu. Araştırmayla ilgili paylaşılan diğer detaylara göre, çocukların yüzde 42’si telefonlarını sürekli yanında tutuyor ve 7-16 yaş arasındaki çocuklar telefonda, günde ortalama 3 saat 20 dakika vakit geçiriyor. 

The Childwise” isimli İngiliz araştırma şirketi, her yıl düzenli olarak gençlerin medya tüketimini inceleyen bir araştırma yapıyor. Şirket bu sene de İngiltere’de yaşları 5 ve 16 arasında değişen 2,200 çocukla görüşerek benzer bir araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırma, gençlerin yaşamında akıllı telefonların ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu ortaya koydu.  

Araştırma sonrası ortaya çıkan verilere göre, 7 ve 16 yaş arasındaki çocuklar telefonlarıyla günde ortalama 3 saat 20 dakika vakit geçiriyor. Çocukların yüzde 57’si yatakta telefonlarıyla birlikte uyurken yüzde 44’ü ise telefonlarında herhangi bir sinyal olmazsa kendilerini rahatsız hissediyor. Bununla birlikte görüşme yapılan çocukların yüzde 42’si, telefonlarını her zaman yanında tutuyor ve hiçbir zaman tamamen kapatmıyor.  

Paylaşılan diğer detaylara göre, çocukların yüzde 70’ten fazlasının telefonu internete bağlanabiliyor. Sohbet etmek, yazışmak, içerik izlemek, haber okumak ve bilgi almak için yaygın olarak akıllı telefonlar tercih ediliyor. Ayrıca akıllı telefonlar, çocuklar tarafından müzik dinlemek için de diğer tüm kitle iletişim araçlarından çok daha fazla kullanılıyor.  

Child using smartphone

YouTube, gençler tarafından en çok sevilen platform oldu

The Childwise” tarafından yapılan araştırma, YouTube’un akıllı telefonlar aracılığıyla çocukların yüzde 61’i tarafından her gün ziyaret edildiğini de ortaya koydu. Video platformu böylece, çocuklar tarafından en sık kullanılan sosyal medya ağı oldu ve listedeki baskınlığını korudu. Görüşme yapılan çocuklar YouTube’un favori uygulamaları ve internet siteleri olduğunu ifade etti ve platformu çoğunlukla video izlemek, komik içeriklere göz atmak, müzik dinlemek ve bir şeyin nasıl yapılacağını öğreten içerikleri takip edebilmek için ziyaret ettiklerini belirtti.  

Listede YouTube’u takip eden diğer sosyal medya ağları SnapchatInstagramTikTok ve WhatsApp oldu. Facebook ise favori uygulamalar arasında ilk 10’a bile giremedi. Çocuklar video içeriklerini ve programları izlemek için YouTube’dan sonra en çok Netflix’i tercih ettiklerini ifade etti. Görüşme yapılan çocukların yalnızca 5’te 1’i televizyon programlarını izlediğini söyledi. Çocuklar tarafından Netflix’te en çok izlenen içerikler ise sırasıyla Stranger ThingsFriendsRiverdale ve Brooklyn Nine-Nine oldu.  

Araştırma yöneticisi Simon Leggett, konuyla ilgili olarak akıllı telefonların ve internet erişiminin iç içe geçmiş olmasının ebeveynler için çocukların ne izlediğini takip etmeyi zorlaştırabileceğini söyledi. Akıllı telefonların artık çocukların yaşamını domine ettiğini vurgulayan yönetici, kişisel bir teknoloji ürünü olarak telefonlar çocuklara bu denli yakınken kullanımını kısıtlamanın annebabalar için son derece zor bir hale gelebileceğine de işaret etti.  

Family viewing