Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Philips TV & Sound, Dünya Kadınlar Günü’ne özel içerik önerilerini derledi. Ayrıntılar haberimizde

Philips TV & Sound, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü ilham verici kadınların hayatından oluşan ve film önerilerini paylaştı. Bu yapımları aşağıda bulabilirsiniz.

  1. The Piano: Özgürlüğünü Arayan Kadının Sesi (1993)

Jane Campion’a ‘Altın Palmiye ödülünü kazanan ilk ve tek kadın yönetmen’ unvanını getiren üç Oscar ödüllü The Piano (1993) Ada adında dilsiz bir kadının özgürlük arayışını; kendi kimliğini bulma, cinselliğini ve arzularını ifade etme mücadelesini konu ediliyor.

  1. Coco Chanel’den Önce (2009)

Yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, masal gibi bir hayat. Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel ‘in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri sergileniyor.

  1. Demir Leydi (2011)

2 Nisan 1982’de Arjantin’in Falkland ve Güney Georgia Adalarını işgal etmesiyle başlayan ve altı hafta süren Falkland Savaşı’nda yaşanan krizi odak noktasına alan film, o dönem İngiltere’nin başında olan Margaret Thatcher’ı ve yaşananları beyazperdeye taşıyor.

Philips OLED 936
  1. Gizli Sayılar (2016)

Gizli Sayılar, NASA’nın dillere destan olmuş başarısının ardındaki Katherine G. Johnson (Taraji P. Henson), Dorothy Vaughnan (Octavia Spencer) ve Mary Jackson (Janelle Monae) adlarındaki üç zeki kadının canlarını dişlerine takarak çalışıp gösterdikleri çabanın bugüne dek hasır altı edilmiş gerçek hikayesini anlatıyor.

  1. Küçük Kadınlar (2019)

Küçük Kadınlar, İç Savaş sonrası Amerika’da yaşamlarını sürdürmeye çalışan dört kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Meg, Jo, Beth ve Amy birbirinden tamamen farklı karaktere sahip dört kız kardeştir. Babaları Amerikan İç Savaşı’na katılan dört genç kız, anneleriyle birlikte yaşam mücadelesi vermeye başlar.

İlk olarak Almanya Sosyal Demokrat Partisi delegeleri Clara Zetkin ve Kate Duncker tarafından ortaya atılan Dünya Emekçi Kadınlar Günü; her yıl kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine ve başarılarının kutlanmasına ayrılıyor. Ülkemizde de1975 yılından bu yana kutlanan Dünya Kadınlar Günü’nün bu yılki kampanya teması #breakthebias. Dünyanın dört bir yanından kadınlar ve erkekler ellerinin çapraz olduğu fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaşarak cinsiyet eşitliği ve ayrımcılığın olmadığı bir dünya hayal ettiklerini vurgulayarak kadın eşitliğini savunuyor.

Görsel, Jane Campion’un yönettiği The Piano filminden alınmıştır. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz