iphone 14 pro çift delikli ekran

Sonbaharda gelecek iPhone 14 ailesi ile ilgili söylentiler gelmeye devam ediyor. Son bilgilere göre iPhone 14 Pro çift delikli ekran ile gelecek.

Bugünkü Apple etkinliği, diğer ürünlerin yanı sıra yeni bir iPhone SE tanıtılacağı için önemli, ancak bu yeni telefon biraz eski donanım ve daha düşük bir fiyata sahip olacak. Üst düzey iPhone’lar Eylül’e kadar güncellenmeyecek ve bazı güncellemelerin söylentileri bir kez daha su yüzüne çıktı; çentik bir delik ile değiştirilecek.

Bu değişiklik hakkında yeterince dedikodu yapıldı, ancak farklı analistler bunun nasıl olacağına dair farklı zaman çizelgeleri sunuyor. Bloomberg’den Mark Gurman, yeni Face ID sisteminin bu yıl sergileneceğini öne sürerken, Display Supply Chain Consultants’tan Ross Young, üç adıma bölünmüş daha kademeli bir zaman çizelgesi sunuyor.

İlk olarak, çentik bir deliğe dönüşecek. Aslında iki delik oluyor, Face ID modülü için hap şeklinde bir delik ve selfie kamerası için yuvarlak bir delik. Buna “hap + delik” (Pill+Punch Hole) tasarımı adı verilecek. Young, tasarımın iki iPhone 14 Pro modeline özel olmasını beklerken, mevcut ProMotion gibi düz 14 telefonlar çentik tasarımının kullanılmaya devam edileceğine inanıyor. Bu sene yalnızca iki iPhone 14 Pro çift delikli ekran ile gelecek.

İkinci adımda, 2023’teki tüm iPhone 15 modelleri çift delik düzenine geçecek ve delikler bu yıldan daha küçük olabilir. Ancak ne kadar küçük olduğu belli değil.

Son adım ise Face ID modülünü ekranın altına taşımak. Bu, büyük bir yeniden tasarım gerektirmeyecek, çünkü en önemli engel, OLED ekranın katmanlarından birinin yüz tarayıcı tarafından kullanılan kızılötesi ışığa karşı yeterince geçirgen olmaması. Bunu düzeltmenin ise üç yolu var: geçirgen olmayan paneli farklı, daha şeffaf bir malzemeyle değiştirmek, panelin arkasından lazer ile delikler açmak veya OLED piksellerini çalıştıran katotlar için farklı bir desen kullanmak.

Young, bir tedarikçinin zaten seri üretime girmeye uygun olduğunu söyleyerek ikinci yaklaşımın seçileceğine inanıyor. Ancak bu, ekran altındaki Face ID’nin 2023’e hazır olacağı anlamına gelmiyor. Hatta bazı analistler bunun pek olası olmadığını da düşünüyor.

Potansiyel bir zorluk ise böylesi bir değişikliğin, görüntüleme ekibi ve sensör ekibinin sorun üzerinde işbirliği yapmasını gerektirmesi ve bu tür eşzamanlı değişikliklerin daha uzun sürmesi. Ayrıca Apple, maliyetleri düşük tutmak ve istikrarlı tedarik sağlamak için iki tedarikçiden bileşen almayı tercih ediyor, bu nedenle ikinci tedarikçinin de kalifiye olması gerekecek.

Ekran altı tasarımının 2023’e hazır olup olmadığı veya 2024’e sarkıtıldığı bilinmemekle beraber, bir ekran altı parmak izi okuyucusundan da söz edilmiyor. Geçen yıl Gurman, Apple’ın parmak altı parmak izi okuyucularını denediğini, ancak tasarımdan memnun olmadığını ve onu terk ettiğini bildirmişti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

Daha Güçlü Mac Mini ve Daha Uygun Fiyatlı 27 inç Monitör Geliyor

iPhone SE’nin Renk ve Depolama Seçenekleri Açığa Çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz