Amazon Almanya stok listelerinde, PlayStation 5 oyun konsolunun özellikleri listelendi. Fütüristik dikey tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken PlayStation 5 ‘in ağırlığı 4.78kg olarak belirtildi. Serinin bir önceki nesil oyun konsolundan %70 oranında daha ağır olan cihaz, bugüne kadarki en ağır oyun konsolu olabilir.

Amazon Almanya, Sony PlayStation 5 oyun konsolunu listesine ekledi. Bazı teknik özellikleri bu alanda görülen cihazın ağırlığının 4.78kg olarak belirtilmesi oyunseverlerin dikkatini çekti. Güncel oyun konsollarına kıyasla henüz çıkış yapmayan PS5’in ağırlığı oldukça hantal kalıyor. Sahip olduğu donanım özellikleri ile ön plana çıkarılan cihazın ağırlığını serinin bir önceki oyun konsolu olan PlayStation 4 ile kıyaslamak gerekirse, yeni konsolun %70 daha ağır olduğu ortaya çıkıyor. 2.8 kilogram ağırlığı ile taşınabilirliği kolay olan PS4, çıktığı dönem itibariyle hafif bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. PS4 modelinin donanımları üstün sürümü olan PlayStation 4 Pro ise 2016 yılında 3.3kg ağırlığı ile satışa sunulmuştu. Gelişen teknolojiler ile birlikte oyun konsollarının ağırlığı artarken Microsoft cephesinde ise  Xbox One X oyun konsolunun ağırlığı 3.81kg olarak belirtilmekte. Şirketin yeni oyun konsolunun ağırlığının ise 4.45kg olacağı sızdırılan bilgiler arasında. Sony ve Microsoft arasında yaşanan konsol rekabetinde, cihazların donanımsal gelişmeler ışığında hafifletilemediğini görüyoruz.

PlayStation 5 ağırlığı donanım sebebiyle arttı

Ancak, Sony’nin yeni oyun konsolunun ağırlaşmasında donanımsal gelişmelerin payının büyük olduğunu görüyoruz. PlayStation 5 oyun konsolu iki farklı model ile birlikte gelecek. Mevcut oyun konsollarında gördüğümüz 4K Blue-ray sürücüye sahip bir model ve dijital oyunların oynanabileceği ucuz bir sürüm kullanıcıların beğenisine sunulacak. Yeni nesil oyun konsolları gücünü 3.5Ghz hızında çalışan 8 çekirdekli AMD Zen 2 işlemcisinden alacak. 2.23GHz hızında çalışan özelleştirilmiş grafik birimi ile piyasaya sürülmesi beklenilen PS5’te 16GB GDDR6 RAM bulunacak. 8K çözünürlükte oyunları 120 kareye kadar destekleyebilecek konsolda yüksek veri yazma ve okuma hızlarına sahip 825GB SSD bulunacak. Cihazın fiyatı henüz belirlenmemişken, yurtdışında €500/$499/£449 bandında belirleneceği iddia ediliyor. Ülkemizde ise gelişen vergi düzenlemeleri ve Vatan Bilgisayar’ın ön fiyat listelemesinde PS5 konsolunun 7.999 TL olduğu gözüküyordu.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

PlayStation 5 Oyun Konsolunun Türkiye Satış Fiyatı Ortaya Çıktı! 

Daha Önce Belli Olan ve PlayStation 5 ile Geleceği Sızdırılan 38 Oyun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz