Pazar, Ekim 24, 2021
Ana SayfaDijitalPopüler Kripto Para Borsası Coinbase, Halka Arz Ediliyor!

Popüler Kripto Para Borsası Coinbase, Halka Arz Ediliyor!

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Amerikalı Coinbase Nasdaq borsasında halka arz ediliyor. Nasdaq borsasına 250 dolarlık referans fiyatıyla yeni giriş yapan Coinbase, kripto para sektöründe de önemli dalgalanmalar yarattı. 

Kripto ve dijital para sektörünün uzun zamandır yaşadığı yükseliş hem ülkemiz hem de tüm dünya için büyük önem taşıyor. Kripto para ile alakalı yaşanan gelişmeler de her geçen gün daha da büyüyor. Yaşanan örnekler de bunu kanıtlar nitelikte. Artık resmi olarak pek çok şirketin de tanıdığı bu sektörde önemli bir gelişme daha yaşandı. Sanal para işlemlerinin yapıldığı kripto para borsası Coinbase’in borsaya açıldığı haberi geldi. Kripto para değişimlerinin yapıldığı Coinbase, 250 dolarlık referans fiyatla girdiği borsada dalgalanmalara sebep oldu. 

Genellikle dijital para işlemlerinin yapıldığı Coinbase’de bunun yanı sıra teknoloji hisseleri de işlem görüyor. Dünyada ilk kez ABD’de halka açılan kripto para işletmesi ünvanını almayı başaran Coinbase’in değerlemesi ise 65,3 milyar dolara yükseldi. 

Coinbase ABD’nin en değerli 85 şirketinden biri olabilir

ABD’de gerçekleşen halka arzın ardından 100 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşması beklenen Coinbase bunu başarırsa ABD’nin en değerli 85 şirketinden biri olarak da anılacak. Kripto para sektöründe tıpkı Bitcoin ve Ethereum  yükselişe geçen Coinbase’in bunu gerçekleştirmesinin zor olmayacağı da tahminler arasında yer alıyor. 

Öte yandan Coinbase, geçen haftalarda 2021 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıklamıştı. Şirket gelirinin dönemde 1,8 milyar dolara yükselttiğini ve net gelirin önceki yılın aynı dönemine göre 730 ile 800 milyon dolara yükselttiğini aktarmıştı. 

Coinbase, Nasdaq’da doğrudan listeme ile halka arz ediecek

Özellikle sektör için oldukça önemli bir hareket olan Coinbase ’in halka arz şekli de Nasdaq’da bir ilk olacak. Çünkü Coinbase halka arz yerine halka açık pazarda doğrudan listelemede olacağını belirtti. Bu sayede mevcut kurucular, yatırımcılar, hissedarlar ve çalışanlar hisseleri doğrudan piyasada satabilecek. Fakat listeleme, halka arz işlemlerinde şirketin yeni fon toplamasına imkan veremeyecek. 

Dünyada bir ilke imza atan Coinbase’in hisseleri artık Nasdaq borsasında ‘coin’ ismiyle işlem görecek. Türkiye’de henüz hizmete sunulmayan bu işlemler ayrıca Binance’te de yapılabilecek. 

İlginizi Çekebilir:

Royal Motors ve Bitci.com Anlaşması ile Türkiye’de Kripto Para ile Otomobil Satın Alınabilecek

Signal, Gizlilik Odaklı Bir Kripto Para ile Ödeme Özelliğini Test Ediyor

Buzulların Erimesi Nelere Yol Açar, Facebook Veri İhlali, Ingenuity | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR