Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Dünyanın önde gelen işlemci üreticisi Qualcomm, Mercedes-AMg Petronas F1 takımıyla uzun süreli bir ortaklık imzaladı. Böylece Snapdragon logosunu bu yıl hem yeni Mercedes aracında hem kıyafetlerde görebileceğiz.

2023 yılına girmemizle F1 dünyası da yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Tüm takımlar yeni yarış sezonu için hazırlıklarını tam gaz devam sürdürürken geçtiğimiz hafta Audi ve Ford da F1 dünyasına katılacaklarını açıklamıştı.

Şimdi ise Mercedes’in F1 takımı olan AMG Petronas tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Buna göre Petronas, dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden birisi olan Qualcomm ile uzun süreli bir anlaşma imzaladı.

Snapdragon Logosu Artık Hem Araçta Hem Kıyafetlerde

Mercedes-AMG Petronas’ın resmi internet sitesinde paylaşılan bilgiler doğrultusunda Mercedes ve Qualcomm, alt markaları olan AMG Petronas ve Snapdragon için uzun süreli bir ortaklığa imza attı. Bu ortaklığın sonucu olarak Snapdragon logosu bu yıl F1’de yarışacak yeni Mercedes-AMG F1 W14 E PERFORMANCE araçlarının arka rüzgarlıklarında, sürücü tulumlarında, pit ekibinin kıyafetlerinin üzerinde ve yarış pislerinde bulunacak. Bunun yanı sıra Mercedes ekibi Snapdragon ve diğer Qualcomm teknolojilerini araçlarda ve pit ekibinin kullandığı ekipmanlarda kullanacak.

Qualcomm’un Bu Ortaklıkta Hangi Ürünleri Sunacağı Açıklanmadı

Diğer yandan Qualcomm’un Mercedes odaklı hangi ürünleri sunacağıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak bazı kaynaklara göre Qualcomm, Mercedes-AMG Petronas için özel işlemciler ve teknolojiler üretecek. Yani önümüzdeki yıllarda kullanıcılarına farklı teknolojiler sunacak.

İki taraf da imzalanan ortaklığın birkaç yıllık olduğunu ve bu süreçte her iki markanın da hayranlarını ortak paydada buluşturacak sürprizlerin beklediğini açıkladı.

Bir hafta önce gündeme, Ford’un Red Bull ortaklığıyla Formula 1’e katılacağı haberi düşmüştü. Buna göre; Ford, yeni motor düzenlemelerinin devreye gireceği 2026 yılından itibaren Red Bull ile çalışacağını duyurdu. Ford ve Red Bull Powertrains, her ikisi de Red Bull’a ait olan Red Bull Racing ve Alpha Tauri takımları için F1 güç üniteleri üretmek üzere işbirliği yapacak. Otomobil üreticisi, “batarya hücresi ve elektrikli motor teknolojisinin yanı sıra güç ünitesi kontrol yazılımı ve analitiği gibi alanlarda uzmanlık sağlayacağını” söyledi.

F1 Başkanı Stefano Domenicali, Ford’un katılımının temel nedenleri olarak F1’in “dünya çapında yarım milyar hayranını” ve “2030 yılına kadar net sıfır karbon taahhüdünü” gösterdi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz