Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş’ta meydana gelen çifte deprem hakkında birtakım değerlendirmeler de bulundu. Tatar’a göre depreme neden olan fayda 7.3 metre yer değiştirme gerçekleşti.

Türkiye, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli çifte depremin acısını sarmaya çalışırken, yetkili isimler bu depremlerle ilgili açıklamalarını sürdürüyorlar. Bu bağlamda; kameraların karşısına geçen ve son durum için değerlendirme yapan isim, AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar oldu. Orhan Tatar, dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

AFAD yetkilisi tarafından yapılan açıklamalara göre eşi benzeri görülmemiş yıkıma neden olan deprem Doğu Anadolu Fayı üzerinde oluştu ve 5 segment bu depremde kırıldı. Orhan Tatar, bu kırılmalar sonucunda 7.3 metrelik yer değiştirme meydana geldiğini ifade ediyor. Jeoloji mühendisi, yaşananları “Olağandışı bir durumla karşı karşıyayız.” diyerek anlattı.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun Açıklamaları Orhan Tatar’la Benzerlik Gösteriyor

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili güncel verileri paylaştı. Yukarıdaki harita, deprem anında meydana gelen fay kaymalarını bizlere gösteriyor. Evrim Ağacı’nın kurucuları arasında yer alan Çağrı Mert Bakırcı, yukarıdaki haritayı şöyle yorumladı:

“Yaşadığımız depremlerin kayma modelleri güncellendi. Görünen o ki 7.8’lik ilk depremde maksimum kayma 7.5 metre, 7.5’lik ikinci depremde maksimum kayma 11.6 metre olarak belirlendi. Yani bölgede öyle iki nokta seçebilirsiniz ki, 9 saat arayla görece toplam 19.1 metre kaydı

Bu veriler fayın tüm derinliğini kapsıyor; dolayısıyla bu kayma yüzeyden bu düzeyde görülemeyebilir (ve hatta muhtemelen 19.1 metrenin çok altında görünecektir).”

Artçılar Devam Ediyor!

Orhan Tatar’ın yaptığı açıklamalarda öne çıkan diğer noktalara baktığımızda, artçılar ile ilgili dikkat çeken bir değerlendirme görüyoruz. Tatar şöyle konuştu: “Toplam artçı sayısı 3858. İzmir ve Düzce depremi büyüklüğünde çok sayıda artçı yaşandı. 5-6 arası 38 artçı sarsıntı oldu. Halen bölgede çok sayıda yıkılmamış, ağır hasarlı, orta hasarlı binalar var. Vatandaşlarımızın bu binalardan uzak durması önem taşıyor. Yıkılmamış binalarda da yıkımlar gerçekleşebilir. Şu anda bölgenin kimi yerlerinde çok yoğun kar yağışı var. Özellikle kuzeye doğru. Buralarda çığ tehlikesi olabilir. Kimi yerlerde, yerleşim alanlarına yakın bölgelerde vatandaşlarımızın bu anlamda daha dikkatli olmasını rica ediyoruz. Sahadan gelen bilgilere baktığımızda kimi yerlerde heyelan ve kaya düşme tehlikesinin olduğu alanlar da var. Halen mucizevi kurtuluşlar devam ediyor.”

“400 Kilometre Yüzey Çatlağı Var”

Orhan Tatar sözlerine şöyle devam etti:

“Bu iki deprem sonucunda yer kabuğunda, şu ana kadarki verilere göre 400 kilometrenin üzerinde bir yüzey kırığının oluştuğunu biliyoruz. İyileştirme süreçleri hızlı şekilde sürüyor. Detaylar diğer brifinglerde aktarılacaktır ama özellikle birçok üniversitelerden uzman araştırmacı, farklı alanlarda, bu sürece katkı sağlamak istiyorlar. Yer seçiminden tutun altyapının güçlendirilmesi, enkazların kaldırılması, molozların çevre etkileri. Bu süreçlerin doğru yürütülmesi anlamında şu anda hocalarımızdan ciddi destekler alıyoruz. Bunun koordinasyonunu bizler TÜBİTAK ile birlikte yürütüyoruz.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz