Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Türkiye’deki rekabetin korunması ve sağlıklı işleyişini sağlamakla görevli olan bir kamu kurumu olan Rekabet Kurumu, Amerikalı teknoloji devi Google ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Kurum Google’ın Rekabet Kanunu’nun 6. maddesini ihlal etmekle suçluyor.
Temel görevi pazarlardaki rekabetin korunması, haksız rekabet uygulamalarının engellenmesi ve tüketici haklarının korunması olan Rekabet Kurumu, yapmış olduğu incelemeler sonucunda Google’a soruşturma açtı. İşte söz konusu soruşturmanın nedeni hakkında merak edilen detaylar ve açıklamalar!

Kanunun 6. Maddesini İhlal Etti

Bilindiği gibi Türkiye’deki rekabetin korunmasını ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesini denetlemekten sorunlu kurum olan Türkiye Rekabet Kurumu, Amerikalı teknoloji devi Google’a soruşturma açtı. Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Google’ın 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal ettiği ifade ediliyor. Bahsi geçen 4054 sayılı Rekabeti Koruma Kanunu’nun 6. maddesinde ise “Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.” ifadelerine yer veriliyor. Bu ifadeler doğrultusunda bir açıklama yapan Rekabet Kurumu, Google’ın kendini avantajlı hale getirdiğini ve bunun akabinde de rekabeti zedeleyici davrandığını ifade ediyor.

Rekabet Kurumu’nun Açıklaması

Rekabet Kurumu tarafından bu konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:
“Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün çevrim içi görüntülü reklamcılık ve reklam teknolojileri hizmetleri faaliyetlerine ilişkin olarak bağlama ve kendini kayırma davranışlarıyla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 18.05.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlük hakkında soruşturma açılmasına, 23-23/432-M sayı ile karar verdi.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz