Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Küresel ekonomik krizin firmalar üzerindeki baskıları devam ederken tüm bu baskı ve kaos ise çalışanlara işsizlik olarak geri dönüyor. Daha bundan birkaç ay önce 10 binden fazla çalışanını kriz gerekçesi ile işten çıkartan Microsoft’tan bir masraf azaltma hamlesi daha geliyor. Şirketin CEO’su Satya Nadella, üst düzey yöneticiler de dahil olmak üzere bu yıl çalışanların zamlı maaş alamayacaklarını açıkladı.
Dünya ekonomisinde bir süredir devam eden kriz ve dalgalanmalar, büyük firmaları dahi derinden etkileyen bir kapasiteye sahip. Birçok farklı sektörün önemli ölçüde etkilendiği ekonomik krizden elbette teknoloji sektörü de nasibini aldı. Bu nedenle de dev teknoloji şirketleri ardı ardına ekonomik önlemler almaya devam ediyor. Şimdi ise teknoloji devlerinden birisi olan Microsoft’tan bir açıklama geldi Ve buna göre Microsoft, aylar önce yaptığı işten çıkarma tedbirlerine bir yenisini daha ekleyerek bu yılki maaşlara zam verilmeyeceğini açıkladı. İşte detaylar!

Önce İşten Çıkardı Sonra Zamları İptal Etti

Dünyanın en önemli ve büyük kapasiteli şirketlerini dahi derinden etkileyen ekonomik kriz, etkilerini göstermeye devam ediyor. İşte bu olumsuz koşullardan etkilenen bir büyük firma da Microsoft. Yapay zekâ çalışmaları için milyarlarca lira harcayan şirket, bundan sadece üç ay öncesinde 10 binden fazla kişinin işten çıkarılmasını sağlamıştı. Şimdi ise ekonomik sıkıntıları devam eden şirket, çalışanlarına zam yapmama kararı aldı. Alınan bu şirket kararına göre, yalnızca saatlik ücret alan çalışanlar için bir iyileştirme yapılacak.

Üst Düzey Kadroya da Zam Yok!

The Verge’nin iddialarıa göre, CEO Satya Nadella çalışanlara bir not gönderdi ve bu notta şirketin bu yıl çalışanlara zam  yapmayacağı bildirildi. Yine aynı şekilde söz konusu zammın yalnızca saatli ücretle çalışan personel için gerçekleşeceğini duyurdu. Satya Nadella, şirketin bu hamlesinden dolayı ekonominin belirsiz durumunu sorumlu tuttu. Nadella aynı zamanda yapay zekâ çağında büyük bir değişim geçirdiklerini ve bununla beraber rekabetçi piyasada makroekonomik belirsizlikler yaşadıklarını da aktardı. Diğer yandan 55 yaşındaki iş insanı şirketin, maaşlı istihdam edilen çalışanlarına ikramiye ve hisse opsiyonu sağlamaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Ama kendisi de dahil üst düzey yöneticilerin maaşlarının artmayacağının altını çizdi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz