Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

İngiliz mühendislik şirketi Rolls – Royce tamamen elektrik ile çalışan, dünyanın en hızlı uçağı olacağını düşündükleri tek motorlu bir uçak üretti.

Beyaz ve mavi renklerine sahip, tek kişilik ve 2020 yılında saatte 300 mil hızın üzerine çıkarak rekor kırmayı hedefleyen (mevcut rekor saatte 210 mil) elektrikli bir uçak, Batı İngiltere’nin Gloucestershire kentinde bir hangarda üretildi.

Rolls – Royce yetkilileri ‘’Bu sadece dünya rekoru denemesine doğru önemli bir adım değil, aynı zamanda düşük karbonlu küresel ekonomiye geçişi sağlamada temel bir rol oynayabilecek teknolojiyi ön planda tutmamıza yardımcı olacak” diye belirterek yeni bir havacılık rekabetini de başlatmış oldu.

En büyük sorun piller
Büyük miktarda enerjiyi daha yoğun ve daha verimli bir şekilde depolama aracı olmadan, elektrikli uçakların menzili önemli ölçüde sınırlı olacak. Şu anda yapılan denemeler ve ölçümler ile bu mesafe yaklaşık 1.500 km ile sınırlı kalıyor. Piller zorluk çıkarsa da elektrikli havacılık teknolojisi ve pil teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte gelişmeler hızla devam edecek gibi gözüküyor.