Erdoğan Elon Musk
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrikli otomobil devi Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in kurucu CEO’su Elon Musk ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ‘İletişim Başkanlığı’ tarafından yapılan açıklamada; ikili arasındaki görüşmede, Türkiye ve şirket arasındaki iş birliğine ilişkin hususların ele alındığı belirtildi.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in kurucu CEO’su Elon Musk ile yeni bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Konuya ilişkin ilk açıklama, ‘Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ tarafından yapıldı. Söz konusu açıklamada; ikili arasında gerçekleşen görüşmede, Türkiye’deki kamu ve özel sektör kurumları ve SpaceX arasında uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda yapılacak iş birliğine ilişkin hususların ele alındığı belirtildi. Dünyaca ünlü CEO, daha önce 2017 yılında da Türkiye’yi ziyaret etmiş ve Recep Tayyip Erdoğan ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirmişti.  

Erdoğan Elon Musk

Elon Musk tarafından 4 sene önce yapılan Türkiye ziyareti, ‘3. Global SatShow’ etkinliği nedeniyle hayata geçmişti. Ziyaret günü Erdoğan’la Beştepe’de bir görüşme yapan Musk, resmi sosyal medya hesapları üzerinden de Atatürk’e atıfta bulunmuştu. Görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın; ikilinin ‘TURKSAT 5A’, ‘TURKSAT 5B’, otomobil teknolojisi ve sürdürülebilir enerji konularını tartıştığına işaret etmişti. 

Türkiye’nin yeni haberleşme uydusu ‘TURKSAT 5A’ da ‘SpaceX’ roketi ‘Falcon 9’ ile uzaya fırlatılmıştı

TURKSAT 5A SpaceX

Diğer yandan, Türkiye’nin yeni haberleşme uydusu ‘TURKSAT 5A’ da ‘SpaceX’ roketi ‘Falcon 9’ ile uzaya fırlatılmıştı. Fırlatma, 8 Ocak 2021 günü Türkiye saatiyle 05.15’te ABD’nin Florida eyaletinde bulunan ‘Cape Canaveral Üssü’nden yapılmıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve ‘Türksat AŞ’ Genel Müdürü Cenk Şen, uydunun fırlatılışını ‘Cape Canaveral Üssü’ndeki fırlatma merkezinde gerçekleştirilen törende bir grup bürokrat ile birlikte izlemişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TURKSAT 5A Uydusu, SpaceX Roketiyle Uzaya Fırlatıldı!

SpaceX, İlk Paylaşımlı Görevinde Uzaya Rekor Sayıda Uydu Taşıyacak 

SpaceX, İlk Operasyonel Uçuşu Kapsamında Crew Dragon’u 4 Astronot ile Uzaya Fırlattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz