Samsung, bu yıl görücüye çıkaracağı QLED 8K serisine “ATSC 3.0” destekli bir yeni nesil televizyon teknolojisi ekleyeceğini duyurdu. Markanın açıklamasına göre, bu teknoloji kullanıcılara daha yüksek çözünürlük, daha gerçekçi bir ses sistemi ve interaktif bir izleme deneyimi sunacak.  

Teknoloji devi Samsung, 2020 içerisinde tanıtacağı “QLED 8K” serisine yeni nesil televizyon teknolojisi ekleyeceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, marka Samsung’un ultra HD izleme deneyimini “Gelişmiş Televizyon Sistemleri Komitesi” tarafından oluşturulan televizyon yayıncılığı standartlarının bir sürümü olan “ATSC 3.0” teknolojisini kullanarak artıracak. Açıklamasında bu sürümün en yeni nesil televizyon teknolojisi olduğunu vurgulayan Samsung’a göre, “ATSC 3.0” isimli sürüm kullanıcılara daha yüksek çözünürlük, daha gerçekçi bir ses sistemi ve interaktif bir izleme deneyimi sunacak ve televizyon yayıncılığında çığır açacak bir nitelikte olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan marka yetkilisi Hyogun Lee, Samsung’un müşterilerine en iyi izleme deneyimini sunabilmek için elindeki teknolojiyi sürekli geliştirdiğini ifade etti. “ATSC 3.0” destekli ve “NEXTGEN TV” isimli yeni nesil televizyon teknolojisinin 2020 QLED 8K modellerinin kullanıcıları için evde izleme deneyimini artıracağına işaret eden Lee, bu teknolojinin mümkün kılacağı olanaklar ve yayıncı iş ortaklarının 8K ekosistemi için geliştirecekleri içerikler konusunda son derece heyecanlı olduklarını da söyledi. 

Yapılan açıklamada ayrıca, şirketin yeni özellikleri test etmek ve test amaçlı hazırlanan içerikleri yayınlamak için “Pearl TV” ve “Ulusal Yayıncılar Birliği (NAB)” ile çalışıyor olduğu da bildirildi.  

Eklenen sürüm ile artık 4K içerikleri de yeniden oynatmak mümkün olacak

Samsung, güncel olarak ürünlerinde “ATSC 1.0” sürümünü kullanıyordu. Marka açıklamasına göre, “ATSC 3.0” destekli yeni nesil televizyon teknolojisinin sunacağı en büyük yenilik 4K çözünürlüğe kadar olan tüm içerikleri alıp sonrasında yeniden oynatabilme özelliğinin olması. Öncesinde, “ATSC 1.0” sürümüyle bu özellik sadece Full HD çözünürlüğe kadar mümkün olabiliyordu. Bu da Samsung QLED 8K televizyon kullanıcılarının, sinyaller iletildiği zaman 4K yayınları ve içerikleri istediklerinde yeniden oynatabilecekleri anlamına geliyor. 

Daha iyi çözünürlükte içerik izleyebilme imkanının yanında, seriye eklenecek yeni nesil televizyonlar izleyicilere daha çok içine alan ve gerçekçi bir ses deneyimi de sunacak. Sürümün “Çok Kanallı Ses ve Diyalog Artırma” özelliği, geleneksel çevresel ses düzenini destekleyerek daha yüksek kuvvette ve daha temiz iletilen bir ses teknolojisini mümkün kılacak.