Samsung’un 2019’un başlarında satışa sunduğu Galaxy S10’un, parmak izi sensöründeki hata çok konuşulmuştu. Cihazın özelliklerindense parmak izi sensöründe bulunan problemlerle gündeme sık sık gelen Samsung, konuyla ilgili problemleri kabul edip çözümü için çalışmalara başladı.

Samsung’un geçtiğimiz şubat ayında San Francisco’da Unpacked etkinliğinde tanıttığı Galaxy S10 ve Galaxy S10 Plus’ın herhangi bir parmakla ve 3D baskılı bir parmak iziyle kilidinin açılıyor olması gündeme bomba gibi düşmüştü.

Kullanıcıların giderek artan şikayetlerini kabul eden Samsung, hatanın en kısa sürede giderileceğini açıkladı.Sorunun kaynağının ne olduğu henüz belli değil. Parmak izlerini tanımlamak için ultrasonik bir sensör kullanan akıllı telefon, plastik veya silikon ekran koruyucular tarafından deforme olmuş olabileceği düşünülüyor. Samsung bu yüzden kullanıcıların lisanslı ekran koruyucuları tercih etmesini önerdi.

Şirket ayrıca Samsung S10 kullanıcılarına özellikle banka uygulamalarına parmak izlerini tanımlayan kullanıcıların sorun çözülene kadar bu özelliği devre dışı bırakmalarını tavsiye etti.

Sorunu çözecek güncellemenin ne zaman geleceği henüz belli değil ama Samsung en kısa zamanda hatayı düzelteceklerinin sözünü kullanıcılara verdi.