Pazartesi, Ocak 18, 2021
Ana Sayfa Dijital Türkiye'de 146 Sahte Video Konferans Uygulaması Tespit Edildi

Türkiye’de 146 Sahte Video Konferans Uygulaması Tespit Edildi

Yeni tip koronavirüs salgını nedeni ile dijital olarak yapılan Kamu Bilişim Zirvesi’nde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Son üç aylık dönemde sabit genişbant kullanımı yüzde 20, mobil veri kullanımı ise yüzde 5.7 arttı. Bu süreçte Ulusal Siber Olaylara Müdahale Ekibi tarafından 569 zararlı yazılım bilgisi paylaşıldı, 146 sahte konferans uygulaması tespit edildi” dedi.Kamu Bilişim Zirvesi teknoloji dünyasını bu kez dijital olarak bir araya getirdi. Koronavirüs nedeniyle online düzenlenen programa, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu katıldı.

Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan konuşmasında salgının görüldüğü ilk günlerden itibaren elektronik haberleşme ve posta sektörleri için birçok tedbiri hayata geçirdiklerinden söz etti. Salgın döneminde internet kullanımının artışına dikkat çeken Sayan, “Son üç aylık dönemin verileri karşılaştırıldığında, sabit genişbant kullanımı geçen döneme göre yaklaşık yüzde 20 artış gösterirken, mobil veri kullanımı ise yüzde 5.7 arttı. Aldığımız tedbirler ve anlık izlemelerimizle bu süreçte herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemiş olmasından memnuniyet duyuyoruz” dedi.

146 Sahte Konferans Uygulaması Tespit Edildi 

146 sahte konferans uygulaması tespit edildi

Bu süreçte 146 sahte konferans uygulaması tespit edilip, gerekli işlemlerin yapıldığını aktaran Sayan, “Uzaktan yönetim servisleri taranarak 7 bin 816 zafiyet tespit edildi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlara gerekli uyarılar yapıldı. Covid-19 ile alakalı 482 zararlı dropper ve komuta kontrol merkezi engellendi. Yapay zeka kullanılarak Covid-19 ile alakalı alan adlarına yönelik taramalar da yapılmaya devam ediyor” görüşlerinde bulundu.

Sayan, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Ekibi’nin (USOM),bu süreçte yoğun çalışmalar yürüttüğünü dile getirerek, SOME İletişim Platformu üzerinden Covid-19 ile alakalı tehdit istihbarat raporunun yayınlandığını, 42 zararlı yazılım incelemesiyle 569 zararlı yazılım bilgisinin paylaşıldığını aktardı.

146 Hesap Sahte Çıktı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da Covid-19 döneminde sanal ortamın daha fazla değer kazandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Hepimizin bildiği gibi sanal olarak sunulan eğitim öğretim programları da bu süreçte öğrenciler için kaçınılmaz oldu. Eğitim sisteminin bir süre daha örgün olarak devam edilemeyeceği düşünüldüğünden birçok üniversite ve okul dönemin geri kalanını çevrimiçi öğrenimle sürdürme kararı aldı. Kurumumuz BTK Akademi bünyesinde yazılım alanında gençlere yönelik çalışmalar yaptı ve sürecin verimli geçirilmesi adına öğrencileri bu hizmeti kullanmaya yönlendirdi. Kurumumuzun da işletmecilerle koordinasyon sağlamasıyla ücretsiz ilave internet kampanyaları düzenlenerek bu süreçte oluşabilecek etkiler minimuma indirildi. Eğitim sistemi sadece öğrencileri değil içerik sağlayan öğretmenleri ve organizasyonu sağlayan yöneticileri de değiştirdi, değişen öğretim tekniklerine uyum sağlamaya yönlendirdi. Eğitim sisteminde bu dönüşüme ayak uydurabilen ülkelerin ve okulların bundan sonraki süreçte bir adım önde olacağı unutulmamalı.” açıklamalarını yaptı.

İlginizi Çekebilir:

Cumhurbaşkanı açıkladı: Sokağa çıkma yasağı devam edecek

800’den Fazla Ürüne Ek Gümrük Vergisi Getirildi

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız… 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR