Telefon Güncelleme Almazsa Ne Olur? Telefonda Güncelleme Yapmalı mıyım?
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Bazen bilgisayarları ya da telefonları kullanırken karşımıza güncelleme bildirimi gelir. Cihazınızın herhangi bir sıkıntısı olmadığı için güncelleme bildirimini göz ardı edebilirsiniz. Aslında, cihazınızda daha sonra bir problemle karşılaşmamanız için yazılım güncellemeleri son derece önemli görülür. Eğer, cihazınızda güncelleme bildirimi çıkıyorsa bu uyarıyı dikkate almanızda fayda var. Peki telefon güncelleme almazsa ne olur? Tüm cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Günlük hayatta kullanılan her elektronik cihazda yazılımlar bulunur. Bu yazılımları kodlayan kişiler, ürün piyasaya sürüldükten sonra da yazılımı geliştirmeye devam eder. Telefonunuzda kullandığınız her uygulamanın yazılımı devamlı olarak değişir ve gelişir. Geliştiriciler yazılımlara çeşitli yenilikler eklemek, dış tehditlere karşı güvenlik önlemi almak ya da belli hataları gidermek için güncellemeler yapar. Yani sürekli karşınıza güncelleme bildirimi çıkmasının bir sebebi var. Tabii ki bu sebep de, yazılımı daha iyi ve daha güvenli bir hale getirmek. Android ve iOS telefonlar nasıl güncellenir? Telefon güncelleme almazsa ne olur, diye merak ediyorsanız konuyu tüm detaylarıyla anlattık.

Android Telefonlar Nasıl Güncellenir?

Android Telefonlar Nasıl Güncellenir

 • Wi-Fi ağına bağlanın.
 • Android telefonunuzda bulunan Ayarlar menüsünü açın.
 • Sistem seçeneğine dokunun.
 • Cihaz Hakkında yazan pencereyi açın.
 • Yazılım Güncellemeleri penceresine basın.
 • Telefonunuzda bekleyen bir güncelleme varsa ‘Sistem güncellemesi mevcut.’ yazar. Güncellemek için, ekranın altında bulunan İndir ve Yükle seçeneğine basın. Telefonunuz zaten güncellenmiş ise ‘Bu cihaz güncel’ mesajını göreceksiniz.

iOS Telefonlar Nasıl Güncellenir?

iOS Telefonlar Nasıl Güncellenir

 • Telefonunuzu Wi-Fi ağına bağlayın.
 • Ayarlar kısmına gelin.
 • Genel menüsüne giderek Yazılım Güncelleme seçeneğine dokunun.
 • İndir ve Yükle yazan kısma basın.
 • Güncellemeyi ne zaman yapmak istediğinizi seçerek işlemi tamamlayın.

Telefon Güncelleme Yapılmazsa Ne Olur?

Telefon Güncelleme Yapılmazsa Ne Olur

Akıllı telefonlara, belli zamanlarda güncellemeler yapılır. Bu şekilde telefonun yeni uygulamalara ve yeni özelliklere entegre olması sağlanır. Yazılım içinde var olan hatalar giderilerek, telefon daha güvenli hale getirilir. Böylece telefonun ömrü uzamış olur. Tüm bunları bilerek telefona güncelleme yapmamak risk doğurur. Peki, telefon güncelleme yapılmazsa ne olur?

 • Telefon içindeki uygulamalar devamlı güncelleme alır. Wi-fi ağına bağlandığınız anda otomatik olarak güncellenirler. Uygulamalar güncellendiği halde, telefonunuz güncellenmez ise telefonunuz yeni özellikleri kaldıramaz. Bir süre sonra donmalar ve kasmalar meydana gelebilir.
 • Güncellenen uygulamalar bir süre sonra telefonunuza destek vermez. Böylece uygulamaları kullanamayabilirsiniz.
 • Telefonlar, virüs ve kötü yazılımlara karşı güncellenir. Eğer, telefonunuz güncellenmez ise güvenlik duvarı zayıf kalabilir.

Yukarıdaki maddeleri okuduktan sonra telefonunuza güncelleme yapmak istediniz fakat telefonda yazılım güncelleme yok. Çünkü, telefonların güncelleme sistemi bir zamandan sonra devre dışı kalır. Eğer eski model bir cihaza sahipseniz, telefonunuz güncellemeleri kabul etmiyor olabilir. Veyahut, üretici firmalar telefonunuza göre yazılım geliştirmemiş olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşan kullanıcılar telefon güncelleme almazsa ne olur diye merak edebilir. Dilerseniz şimdi de bu konuyu inceleyelim.

Telefon Güncelleme Almazsa Ne Olur?

1. Android Telefonlar

android güncellenmezse ne olur

Google, bazı zamanlarda yalnızca kendi belirlediği telefonlara güncelleme getirir. Bu güncellemeler ile sistemdeki açık ve problemler düzeltilir. Bazen telefonun var olan sistemi, daha üstündeki modellere göre ayarlanır. Güncellemeler sayesinde telefonun ömrü uzar, performansı artar. Ancak, bir süre sonra telefonlar güncelleme almamaya başlar. Çünkü, telefon artık ‘güncel telefonlar listesi’nden çıkarılır. Yani, eski olarak nitelendirilir. Telefonunuzun güncelleme almaması, üretici firma tarafından eski olarak konumlandırıldığı anlamına gelir. Böyle bir durumda telefonunuzu hemen atmanıza gerek yok. Elbette, kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, güncellemelerin telefonu genç ve dinamik tuttuğunu varsayarsak, birtakım sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olur.

Android Telefon Güncelleme Almazsa Ne Olur?

 • Güncelleme almayan Android telefonlar virüs ve kötü dosyalara karşı savunmasız kalır. Telefonunuzu kullandıkça güvenlik açığı daha da büyür.
 • Google Play Store’da bulunan bazı uygulamaları kullanamazsınız.
 • Zamanla kasma ve kapanma gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü, güncelleme almayan Android telefonlar yetersiz kalmaya başlar.
 • Batarya yetersiz kalır ve telefonun kullanım ömrü azalır.

2. iOS Telefonlar

ios güncellenmezse ne olur

İOS güncellemeleri, Android’e göre daha sık yapılır. Apple, her iPhone için yeni özellikler getirir. Her yeni çıkan telefona büyük yenilik ve değişim içeren güncellemeler yapılır. Bu kapsamlı güncelleme yılda bir kez yapılır. Bunun yanı sıra, 2-3 ayda bir sorunları çözmek için güncellemeler çıkarır. Tabii, Android’de olduğu gibi, her güncelleme her Apple telefona gelmez. Daha eski modeller, bir süre sonra güncelleme almayabilir. Alsa bile bu güncellemeleri kaldıramayabilir.

iPhone Güncelleme Almazsa Ne Olur?

 • Telefona gelen yeni özelliklerden ve geliştirmelerden yararlanamazsınız.
 • Telefonunuz iyileştirilmediği için güvenlik noktasında risk artabilir.
 • App Store’da yer alan uygulamaları güncelleyemezsiniz. Hatta, bir süre sonra bu uygulamaları kullanamayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Android Sistem Güncellemesi Nasıl Yapılır? 

Telefonda Güncelleme Var mı? Telefon Güncelleme Kontrolü – Resimli Anlatım

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

4 YORUMLAR

 1. Valla öyle diyorsunuz ama ben geçen telefonumu android 11 e güncelledim. 2 gün giden şarjım artık 1 gün gidiyor. Bide güncelleme yapmamak niye telefonu riskli hale getiriyor onu anlamadım, var olan güncelememin güvenlik açığı varsa yenisinde de olucaktır doğru güncelleme telefonu geliştirir ama genç tutmaz yaşlandırır.

 2. İşte bak canlı şahidi olmuşsun. Senin yaptığın güncel leme ters etki yapmis ve telefonun bataryasini daha kotu kullan maya baslamis. Normal de daha iyi kullanmaya baslar bataryayi kamerayi usb filan falan. Sana olan istisna. Ama kısa sure sonra senin sorununda duzeltilir. Amac budur. Daha kisa kodlarla tlfnu daha hizli verimli az batarya tuketen hale getirmek. Yani uc yüz satirlik kod kisaltilir on satır yeterli hale getirilir. Cihazda bu kodlari daha hizli okur gibi gibi. Yazdigimi tekrar okudum gayet aciklayici olmuş bence. Peki sizce ey okuyanlar. Okuuuuuuuu

 3. Yani guncellemek iyi mi kotu mu tabi telefon icin bes yildir bir programi kullaniyorum tablete aktardim hic de guncellemedim habire uyari gelse de mecburmuyum ya elli kez kullandigim hesabi guncellemeye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz