Google Play Store’da 15 yeni zararlı uygulama daha tespit edildi. Bu uygulamaların en büyük özelliğiyse kendilerini gizleyebiliyor olmaları.

İngiliz güvenlik firması Sophos, Google Play Store’da bulunan ve cihazınızda reklam yayınlayan 15 zararlı Android uygulamasını tespit etti. Bunlar, kötü oyuncular için gelir sağlıyor. Uygulamaların yüklendikten sonra kaybolan ikonları ise silinmelerini neredeyse imkansız hale getiriyor. Hatta bazıları cihaz sahibini kandırmak için kimliğini bile değiştirebiliyor. Araştırmalara göre 1.3 milyon telefon bu uygulamalardan en az birini kurdu. Flash On Calls & Message, yalnızca 1 milyondan fazla kez kuruldu. Bu uygulamaların birçoğu Temmuz ayında Google Play Store’da yayınlandı.

Bahsi geçen uygulamaların isimleri ise şu şekilde:

“Flash On Calls & Messages, Rent QR Code, Image Magic, Generate Elves-, SavExpense, QR Artifact, Find Your Phone, Scavenger—speed, Auto Cut Out Pro, Background Cut Out, Photo Background, ImageProcessing, Background Cut Out, Auto Cut Out, Auto Cut Out 2019”

Bilinmeyen bir geliştiriciden bir uygulama yüklemeden önce yorum bölümüne göz atarak kendinizi pek çok sıkıntıda kurtarabilirsiniz. Google Play Protect’in kötü amaçlı yazılım ararken kurulumdan önce ve sonra uygulamaları taraması gerekiyor. Ancak bu kötü oyuncuların çoğu, çok geç oluncaya kadar gerçek niyetlerini gizlemekte çok zekice davranıyorlar. Ve bu uygulamalardan herhangi birini kaldırmanın bir yolunu bulamıyorsanız, fabrika ayarlarına sıfırlama tek seçeneğiniz olabilir.