Samsung STAR Labs imzalı yapay insan projesi NEON, insan görünümlü yapay zeka avatarları sunmaya hazırlanıyor. Samsung Technology & Advanced Research Labs ya da kısa adıyla STAR Labs’tan çıkan yapay insan projesi NEON için heyecan artıyor.

NEON adı ilk ortaya çıktığında ne olduğu hakkında herhangi bir bilgi verilmemişti. Bu sebeple de insanlar bunun gelişmiş bir yapay zeka üstüne kurulu olan akıllı hoparlör olabileceği ihtimali üzerinde duruyorlardı. Ardından NEON’un arkasında yapay bir insanın yer aldığı ortaya çıktı. Bixby ile bir benzerliği olmayan bu yapay avatar, tamamen farklı bir altyapı üzerine kuruluyor. Paranav Mistry ve ortaya çıkan diğer haberlere göre NEON “dijital avatar” konumunda yer alıyor. Bu proje ile birlikte geliştirilen “dijital avatar” otomatik olarak farklı mimikler, diyaloglar ve hareketler oluşturabiliyor. Gelişmiş bir sistem üzerine kurulu olan bu sistem CORE R3 olarak adlandırılıyor.

Samsung NEON’un Kullanım Alanları:

Bu avatarlar otellerde, eğlence mekanlarında, kiosklarda ve benzeri yerlerde kullanılmak üzere tasarlandığı ve daha önce karşılaşmadığı sorulara bile cevap verebilcek kapasitede olduğu söyleniyor.

Henüz Westworld aşamasında olmayabiliriz ancak yapay zeka gelişmeye devam ettikçe 2020 yılı boyunca havalı konseptlerin ve demoların ortaya çıkmasına hazır olun.

İlgili videoya buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=Q6f6EXX-79w