Ülkemizde yıllardır mahkemelik olan Uber ve sarı taksi kavgası artık sona erdi. Bundan yıllar önce yargı mercilerine uzanan tartışma sonunda Yargıtay’da karara bağlandı. Konu hakkında son sözü söyleyen Yargıtay şirketin Türkiye’de yalnızca “Uber Taksi” hizmeti ile kalmasına ve faaliyetlerine devam etmesine karar verdi.
Uber taksi ve sarı taksilerin yıllara dayanan ve hukuki zeminde yürüyen çekişmelerinde sona gelindi. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nde görülen dava sonucunda şirket Türkiye’de faaliyetlerine devam edebilecek. Ancak “UberXL” olarak değil yalnızca “UberTaksi” olarak hizmet vermeye devam edecek. İşte detaylar!

Kısıtlı da Olsa Kalıyorlar

Yıllardır süregelen sarı taksi ve Uber taksi davasında son söz Yargıtay tarafından söylendi. Yüksek mahkemenin vermiş olduğu karara göre bir orta yol bulunmuş oldu. Böylelikle şirketin “UberTaksi” hizmeti ile Türkiye’de faaliyette kalmasına izin verildi. Bu durumda Uber, kısıtlı da olsa Türkiye’de hizmetlerini devam etmeyi sürdürecek. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, konu ile ilgili 23.01.2023 tarihinde vermiş olduğu gerekçeli kararı paylaştı. Bu karar kapsamında Uber’in Türkiye’de kısmi olarak kalmasına hükmedildi. Ancak karar Uber’in Türkiye’de yalnızca “UberTaksi” olarak hizmet vermesine izin veriyor. Türkiye’de rekabete aykırı olduğu gerekçesi ile şirket “UberXL” hizmetini kullanılamayacak.

Yüksek Mahkemeye Kadar Gelindi

Tartışmanın başlarına doğru gittiğimizde aslında UberXL, Türkiye’de zaten 2019 yılından bu yana kullanılamıyordu. Bunun nedeni ise İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin almış olduğu karardı. Fakat Mahkeme o dönemde yalnızca UberXL hizmetinin değil, UberTaksi hizmetinin de durdurulması yönünde karar verince Uber bu kararı istinafa taşıdı. Akabinde İstanbul 13. Bölge Adliye Mahkemesi ise 11.12.2020 tarihli kararında UberTaksi’nin kullanılabileceği yönünde karar vermişti. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından açıklanan gerekçeli karar ise UberTaksi hizmetinin Türkiye’de hizmet verebilmesini ve kullanılabilmesini kesinleştirmiş oldu. Ve bunun sonucunda da sarı taksiciler ile şirket arasında devam eden tartışmalar sonunda bitti. Verilen karardan son derece memnun olan Uber ise şu açıklamayı yaptı:
“Yargıtay 23.01.2023 tarihinde vermiş olduğu karar ile,Uber’in lehine olansöz konusu bu kararı onamıştır. Uber açısından son derece olumlu olan bu karar, Uber uygulamasına veya UberTaksi hizmetine herhangi bir engelleme getirmemektedir. Uber, Türkiye’de faaliyete 2014 yılında başlamış ve kısa sürede hem İstanbullular hem de turistler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanmıştır. Şu anda Türkiye’de toplam 9 şehirde UberTaksi hizmeti ile faaliyet göstermektedir. Uber Sarı Taksi hizmeti İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa, Mersin, Kayseri ve Hatay’da; Uber Sarı Taksi ile birlikte Turkuaz Taksi, Siyah Taksi ve Uber Kurye hizmetleri İstanbul’da aktif olarak kullanılabilmektedir.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz