Tencent Oyunları Huawei

Kısa bir süre önce Huawei uygulama mağazasından kaldırılan ‘PUBG Mobile’ ve ‘Call of Duty Mobile’ gibi Tencent oyunları, tekrar ‘AppGallery’ye eklendi. Konuya ilişkin açıklamada, her iki tarafın da kullanıcılara daha iyi bir hizmet ve oyun deneyimi sunabilmek adına birlikte çalışmaya devam edeceği ifade edildi.  

Çin merkezli teknoloji devi Huawei; kısa bir süre önce ‘Tencent’in iki şirketin birlikte çalışma şekli üzerinde yaptığı büyük bir değişiklik nedeniyle ‘PUBG Mobile’, ‘Call of Duty Mobile’ ve ‘Arena of Valor’ gibi Tencent oyunlarını kendi uygulama mağazasından kaldırdığını duyurdu. Şirketin, Çin’deki akıllı telefon pazarında yüzde 43’lük bir pazar payı ile lider konumda olduğu da biliniyordu. Tencent ise ‘PUBG Mobile’, ‘Monster Hunter: World’, ‘Call of Duty Mobile’ ve ‘Arena of Valor’ gibi birçok popüler mobil oyunun yayıncı şirketi pozisyonunda yer alıyordu. Bununla birlikte; video-oyunu devi, ‘League of Legends’ ve ‘Clash of Clans’ gibi oyunların arkasındaki isimlerin çatı şirketi olma niteliği de taşıyordu. Dolayısıyla ikili arasındaki anlaşmazlık, özellikle Çin’de yaşayan birçok mobil oyuncuyu etkilemişti. 

Huawei; ‘Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Tencent’in iş birliğini durdurmayı talep etmesi nedeniyle şirketin hukuk departmanının söz konusu kararı önerdiğini dile getirmişti. Tencent ise açıklamasında, Huawei ile aralarındaki anlaşmanın süresinin dolduğuna işaret etmişti. Bunun üzerine; şirket çatısı altındaki tüm mobil oyunlar, 1 Ocak 2021 tarihinde Huawei uygulama mağazasından kaldırılmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası; iki şirket arasındaki görüşmelerin ardından Tencent oyunları, tekrar Huawei AppGallery’ye eklendi. Konuya ilişkin açıklamada, her iki tarafın da kullanıcılara daha iyi bir hizmet ve oyun deneyimi sunabilmek adına birlikte çalışmaya devam edeceği belirtildi.

‘Fortnite’ da Riot Games ile yaşanan bir anlaşmazlık sonucu ‘AppStore’ ve ‘Play Store’dan kaldırılmıştı

Fortnite AppStore

Diğer yandan; özellikle Çin’de yaşayan mobil oyuncular, bugüne kadar pek çok farklı nedenden dolayı oyunların uygulama mağazalarından kaldırılışına şahit oldu. Kısa bir süre önce Apple, Çin hükümetinden ‘ISBN’ numarası olmadığı gerekçesiyle AppStore’dan 39 bin oyunu kaldırmıştı. Söz konusu oyunlar arasında, ‘Assassin’s Creed Identity’ ve ‘NBA 2K20’ gibi popüler oyunlar da yer alıyordu. Platformda en çok oynanan bin 500 ücretli oyundan yalnızca 74’ünün, ‘AppStore’da hizmet vermeye devam ettiği ifade edilmişti.  

Benzer şekilde; Fortnite da ‘Riot Games’in oyuna bir oyun içi ödeme sistemi entegre ederek uygulama mağazalarındaki komisyonları atlatmaya çalışması sonrası, platform kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyleAppStore ve ‘Google Play Store’dan kaldırılmıştı. Riot Games, daha sonra teknoloji devlerini tekelci faaliyetler yürütmekle suçlamıştı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

PUBG Mobile ve CoD Mobile Huawei Uygulama Mağazasından Kaldırıldı

Fortnite, Google Play Store ve AppStore’dan Kaldırıldı!

Apple, ‘Vybe Together’ Uygulamasını Pandemi Kurallarını İhlal Ettiği Gerekçesiyle AppStore’dan Kaldırdı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz