Dünya çapında birçok teknoloji tutkununun dört gözle beklediği Apple WWDC 2023 etkinlikleri devam ediyor. 5 – 9 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinliğin en merak edilen ürünlerinden birisi de karma gerçeklik gözlüğü. Apple’ın ilk karma gerçeklik gözlüğü olarak tanıdığımız Vision Pro’yu deneyenler, gözlük hakkındaki yorumlarını meraklılarla paylaştı.
Apple, bir süredir tartışmalara neden olan karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro’yu WWDC 2023 etkinliklerinde tanıttı. Gözlük, 5 Haziran’da başlayan ve 9 Haziran’a kadar devam edecek olan etkinlikte en dikkat çeken ürünlerin başında geliyor. Beklentileri oldukça yükseğe taşıyan gözlüğün bahsi geçen tüm yeteneklerini günlük kullanımda da aynı şekilde yerine getirip getiremeyeceğini zaman içinde göreceğiz. Ama şimdilik gözlüğü deneyemesek de deneyimleyeme fırsatı bulanlara kulak verebiliriz. İşte Apple Vision Pro hakkındaki yorumlar!

Teknoloji Basınının Yorumları

Apple’ın düzenlemiş olduğu WWDC 2023’te Vision Pro karma gerçeklik gözlüğünü, teknoloji basınından önemli isimler 30 dakikalığına deneyimleme fırsatı buldu. Her ne kadar bu anlarda görüntü alınması tamamen yasak olsa da, gözlük hakkında oldukça önemli yorumlar yapıldı. Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden Marques Brownlee, gözlükteki sensörlere hayranlığından bahsetti. El ve göz hareketlerinin kusursuz bir şekilde algılandığını söyleyen Brownlee, algılama konusunda sorun yaşanmadığını ve kusursuz bir şekilde takip ve tespit edildiğini aktardı. Hatta göze yansıyan görüntüde keskinleştirmenin optimize edildiğini ve bunun da göz yorgunluğunu en az seviyeye indireceğini düşündüğünü söyledi. Eleştiri olarak da dokunsal tepkiye sahip olmadığını paylaştı. Aynı şekilde gözlüğü deneyimleyen Sara Dietschy ise, gözlüğün kullanımına ve potansiyeline dikkat çekerken kurulum ve arayüzün aşırı kolay olduğunu belirtti. Yaptığı hiçbir işlemde sorun yaşamadığını söyleyen Sara ayrıca akıcılığa da hayran kaldığını ifade etti.

‘Deneyene Kadar Açıklayamazsınız’

Gözlüğü deneyimleyen bir diğer isim olan iJustine ise gözlüğü “deneyene kadar açıklayamayacağınız bir şey” olarak nitelendirdi. Ekranlarından memnun kaldığını ve kafada da oldukça konforlu durduğunu da sözlerine ekledi. Cihazın fiyatı konusunda da oldukça anlayışlı bir cevap veren iJustine, “Anlayabiliyorum çünkü piyasadaki hiçbir şeye benzemiyor.” dedi. Satışı konusunda ise şu anda kimsenin gidip almayacağını ama ileride daha küçük boyutlara ulaştığında satışının oldukça potansiyel bir durum olduğunu da sözlerine ekledi. Yazılı basından ise BBC’den Zoe Kleinman gözlüğü genel anlamda çok iyi olarak değerlendirirken fiyatı ve şu anki potansiyeli hakkında “sadece karma gerçekliği seviyor ve paranız varsa bu gözlüğü seveceksiniz” dedi. Diğer yandan başka bir genel kanı ise sosyal ilişkiler boyutu ile ilgili. Gözlük hakkında birçok teknoloji editörü, gözlüklerin insanları doğal sosyal ortamlarından çıkardığını ve garip bir yalnızlık hissettirdiğini aktardı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz