Birkaç ay önce NFT desteğini kullanıma sunan Instagram, kapsamını genişletmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda kullanıcılar bundan sonra Instagram üzerinde NFT oluşturup satabilecek.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağlarını bünyesinde barındıran Meta’nın patronu Mark Zuckerberg, Mart 2022’de yaptığı açıklamada Instagram’a NFT desteğinin geleceğini resmi olarak duyurmuştu. Geçtiğimiz aylarda bu açıklama gerçeklik kazanarak, Instagram, ”dijital koleksiyon ürünleri” isimli bir özellik adı altında NFT desteğini kullanıma sunmuştu.

Instagram NFT Kapsamını Genişletiyor

Meta’dan gelen son haber doğrultusunda, Instagram’ın NFT desteğinin kapsamının genişleyeceği belli oldu. Buna göre, artık kullanıcılar Instagram üzerinden NFT oluşturup, bunları satabilecekler. Instagram tarafından gelen bu hamle, platformun kripto para dünyasına resmen girişi olarak yorumlanabilir gibi gözüküyor. Çünkü platform bundan sonra NFT pazarı olarak kullanılabilecek.

Sadece Tek Bir Dokunuşla NFT Satın Alınabilecek

Meta’nın yaptığı açıklamada özelliğin çalışma prensibinin çok basit olduğunu görülüyor. Kullanıcılar, NFT paylaşımı yapan diğer kullanıcıların dijital koleksiyon ürünlerini inceleyip ”satın al” butonuna tıklayarak NFT satın alma işlemleri kolay şekilde gerçekleştirebilecekler. Satın alınan NFT, daha önceden tanımlanmış olan MetaMask cüzdanında saklanacak. Şirket tarafından yapılan açıklamada NFT oluşturmak isteyen kullanıcıların ilk aşamada Polygon ismindeki blockchain ağını kullanacakları belirtiliyor.

Instagram’ın geliştirmeye devam ettiği NFT projesi bunlarla da sınırlı değil. Platform artık NFT’lerin video içerecek şekilde paylaşılmasına da imkân tanıyacak. Aynı zamanda Solana ve Phantom ekosistemleri için de cüzdan entegrasyonu tamamlanmış durumda. Meta, geliştirilen tüm bu özelliklerin şu an ABD’deki bir grup içerik üreticisi ile test edildiğini ve test aşamasında olduğunu, bu sürecin ardından yeni NFT özelliklerinin tüm kullanıcılara sunulacağını açıkladı.

Ayrıca Instagram’daki NFT özelliğinin henüz Türkiye’de olmadığını fakat bu durumun ilerleyen dönemlerde değişmesinin beklendiğini de belirtmeden geçmeyelim. Gelişen dijital dünyadaki gelişmelere ayak uyduran Instagram’ın NFT projesindeki yeni özellikler bakalım ne zaman kullanıma hazır hâle gelecek? Aynı zamanda Türkiye’de ne zaman kullanıcılara sunulacağı da merak konusu olmaya devam ediyor. Instagram’ın yeni NFT desteği özellikleri hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz