Okuma Süresi
2 dakika

Saving Spot, yaptığı bir araştırmayla dünyanın en zengin YouTube kanallarını listeledi. Zirvede yer alan kanalların detaylarına ve ortak özelliklerine birlikte göz atalım.

”YouTube’da içerik üretirsem para kazanabilir miyim?” birçok kişinin aklından geçen bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Zorlu, meşakkatli bir yoldan sabırla geçerek ve ilginç, sürdürülebilir, güçlü içerikler üreterek YouTube üzerinden para kazanmanız mümkün. İçerik serisine başlandığı zaman keyif almak, endişesiz olmak ve sürdürülebilirliği sağlamak oldukça önemli. Ancak buna rağmen üretilen her içerik tabii ki kullanıcılar tarafından izlenmiyor ve tutmuyor.

Araştırma Sonuçları

Yapılan araştırmanın sonuçlarına bakıldığında en zengin YouTube içerik üreticilerinin başında, büyük bir farkla çocuklar için içerik üretenler geliyor. Üstelik sadece belli bir coğrafyada değil, tüm dünya genelinde ilk sırada çocuklar için üretilen içerikler var. YouTube sistemindeki en büyük pastayı yani parayı da onlar alıyor. Bu noktada dünyada zirveyi ”Cocomelon” isimli kanal taşıyor.

Ardından listede oyun içerikleri üretenler bulunuyor. Onlar da ağırlıklı olarak dünyanın birçok farklı yerinde ikinci en büyük olarak dikkat çekiyor.

”Nasıl yapılır?” videosu çekenlere ve çok para kazananlara baktığımızda ise Kuzey Avrupa ve Avusturalya öne çıkıyor.

Afrika’ya baktığımızda ise bu bölgenin her zaman olduğu gibi çok renkli ve sesli olarak dikkat çektiği görülüyor. Bu noktada dikkat çeken detay, Afrika’nın kuzeyi eğitim içerikleri üretenlerin iyi para kazandığı, ortalara doğru komedi ve şaka içeriklerinin daha fazla ilgi gördüğü ortaya çıkıyor. Güney tarafta ise hayvan videoları ile ciddi para kazanan bir kanalın olduğu görülüyor. Bu noktada coğrafyanın önemli bir avantaja çevrildiği görülüyor.

Türkiye’deki en çok YouTube gelir elde edenlere baktığımızda, dünya ile paralellik gösterildiği dikkat çekiyor. Türkiye’de çocuklar için içerik üretenler, önemli bir kazanç elde ediyor. “OYUNCAKOYNUYORUM” kanalı bu noktada zirveye yerleşiyor.

Değerlendirme

Araştırmadan elde edilen bilgiler değerlendirildiğinde içerik üretmek ve yüksek gelir elde etmek istiyorsanız ve çocuk içerikleri üretebilecek donanımınız varsa, teknik olarak da bu işi çözebileceğinizi düşünüyorsanız yolunuz oldukça açık görünüyor. Aynı zamanda coğrafyaya özgü içerikler üretmek de oldukça avantajlı olarak öne çıkıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz