NASA, Dünya’dan 250 milyon ışık yılı uzaklıktaki Perseus galaksi kümesinden gelen ürkütücü bir ses yakaladı ve Twitter üzerinden paylaştı.

Uzayı hepimiz dev bir bilinmeyen olarak görüyoruz. Bilim insanları bu konuda birçok çalışma yürütse de, uzayın büyüklüğü ve ortamın elverişsizliği nedeniyle pek fazla ilerleme kaydedilemiyor. Her ne kadar şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler şaşırtıcı olsa da, uzay hala birçok bilinmeyeniyle karşımızda duruyor.

Uzayın hep sessiz olduğu biliniyor. Ancak bu sessizliğin sebebi uzaydaki cisimlerin ve gezegenlerin sessiz olması değil, uzayda ses dalgalarının yayılabileceği bir ortamın olmaması şeklinde açıklanıyor. Bir başka deyişle uzayda her daim ses var ancak bu ses bizlere kadar ulaşamıyor. NASA’nın son paylaşımı ise tüm uzay meraklılarını şaşırtıyor!

NASA Karadeliğin Sesini Kaydetmeyi Başardı!

NASA kısa süre önce Dünya’dan 250 milyon ışık yılı uzaklıktaki Perseus galaksi kümesindeki gaz ve plazmalar aracılığı ile taşınan gerçek ses dalgalarını temsil eden ürkütücü bir ses klibini Twitter üzerinden paylaştı. NASA tarafından yayınlanan ses kaydı, bir hayli ürkütücüydü. Adeta bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi gelen bu sesin bir kara delikten geldiğini bilmek, tüm uzay meraklılarını şaşırttı.

NASA’nın yaptığı o paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “Uzayda ses olmadığı yanılgısı, çoğu uzayın bir boşluk olması ve ses dalgalarının seyahat etmesine imkan vermemesi nedeniyle ortaya çıkıyor. Bu galaksi kümesinde o kadar çok gaz var ki, gerçek sesi yakalayabildik. Burada bir kara deliği duymak için ses seviyesi yükseltildi ve diğer verilerle karıştırıldı!”

Ses Dalgaları Daha Önce Keşfedilmişti!

Bilim insanları, çok önce Perseus‘un merkezinde yer alan kara deliğin basınç dalgaları yaydığını keşfetmişti. Galaksiyi çevreleyen sıcak gazı çevreye yayan bu basınç dalgalarının ses dalgalarına çevrilmesi ise daha yeni bir teknoloji.

Aslında kara delik tarafından üretilen akustik sinyaller ilk olarak 2003 yılında NASA’nın Chandra X-ray Gözlemevi’nden alınan verilerle tanımlanmış fakat şimdiye kadar insan kulağının işitebileceği frekans aralığına getirilmemişlerdi. Bilim insanları, bu titreşimleri insanların duyabileceği seviyeye getirebilmek için frekanslarını katrilyonlarca kez yükselttiler. Böylece bizler de ilk kez bir karadeliğin sesini dinleyebilmiş olduk.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz