Okuma Süresi
1 dakika

OpenAI, ChatGPT’nin yaratıcısı olarak son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bir şirket. Ancak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yeni bir soruşturması, şirket ve CEO’su Sam Altman için işleri biraz karıştırabilir.

SEC, OpenAI ve CEO’su Sam Altman’ın yatırımcıları yanılttığı şüphesiyle soruşturma başlattı. Soruşturmaya, Altman’ın iç yazışmalarının mercek altına alınması sebep oldu. SEC ayrıca, mevcut ve eski OpenAI yetkilileri ve direktörlerinden kayıtların saklanmasını talep eden bir mahkeme celbi yayınladı.

Bu soruşturma, OpenAI yönetim kurulu Altman’ı CEO olarak görevden almasıyla başlayan bir dizi olayın devamı niteliğinde. Kurul, Altman’ı yönetimdeki sorumluluklarını yerine getirmelerini engelleyen iletişimdeki açıklık eksikliği nedeniyle Kasım ayında görevden almıştı. Ancak ilginç bir şekilde, Altman görevden alınmasından kısa bir süre sonra CEO olarak geri döndü ve bu dönüş, eski Salesforce eş CEO’su Bret Taylor’ın başkanlığındaki yeni bir yönetim kurulunun tanıtılmasıyla aynı zamana denk geldi.

SEC’in soruşturması ayrıca, üst düzey OpenAI yöneticilerinin iç belgeleri saklamasını da araştırıyor. Her ne kadar düzenleyici kurum, Altman tarafından yapılan yanıltıcı olabilecek belirli yorumları veya iletişimleri henüz tespit etmemiş olsa da bu soruşturma, yönetim kurulunun iddialarına bir yanıt olarak görülüyor.

OpenAI son zamanlarda yapılan bir anlaşmayla 80 milyar doların üzerinde bir değere ulaştı. Aynı zamanda Altman’ın, şirketin yapay zeka yeteneklerini geliştirmek için bir çip girişimi projesinde finansman aradığı biliniyor.

Microsoft, şirkete çok yıllı bir anlaşmanın parçası olarak 13 milyar dolar taahhüt etti ve bu taahhütle Microsoft, OpenAI’nin sözde kâr amacı gütmeyen kuruluşunun kazançlarının %49’luk bir hissesine sahip oldu. SEC’in soruşturması, OpenAI içindeki önemli finansal faaliyetler ve stratejik değişikliklerin yaşandığı bu arka plan ışığında başlıyor.

Kaynaklar:

US SEC probes whether OpenAI investors were misled, WSJ reports – CNA: https://www.channelnewsasia.com/business/us-sec-probes-whether-openai-investors-were-misled-wsj-reports-4158996#:~:text=Altman%20returned%20as%20CEO%20just,the%20investigation%2C%2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz