Hindistan, aralarında PUBG Mobile, PUBG Mobile Lite ve Tencent Weiyun’un bulunduğu 118 Çin merkezli uygulamayı yasakladığını duyurdu. Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamada söz konusu uygulamaların devletin bütünlüğünü, güvenliğini ve savunmasını riske attığı için yasaklandığı belirtildi. 

Çin merkezli uygulamaların güvenlik riski taşıdığı ve bu sebepten ötürü ülkeler tarafından yasaklanma haberlerine bir yenisi daha eklendi. Dünyanın Çin’den sonra en kalabalık nüfusuna sahip olan Hindistan, aralarında pek çok popüler uygulama bulunan 118 uygulamayı ülke içerisinde kullanmayı yasakladı. Aralarında PUBG Mobile, PUBG Mobile Lite, Tencent Weiyun gibi Çin merkezli uygulamaların kullanımı yasaklandı. 

Hindistan basınında söz konusu yasak haberi “Hindistan’ın egemenliğine, bütünlüğüne, savunmasına, devletin güvenliğine ve kamu düzenine zarar veren 118 uygulama yasaklandı.” ifadeleriyle yayımlandı. Edinilen bilgilere göre, Hindistan hükümetinin yasaklamalara devam edeceği söyleniyor. 

Hindistan ‘ın PUBG Mobile dahil yasakladığı 118 uygulama

Yasaklanan uygulamalar hakkında Hindistan hükümet yetkilileri henüz resmî bir açıklamada bulunmasa da, NDTV görevlilerinden Akhilesh Sharma konuyla alakalı olarak kararın Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından alındığını dile getirdi. 

Hindistan haziran ayında 59, temmuzda ise 49 Çin merkezli uygulamayı yasaklamıştı

Hindistan’ın ilk uygulama yasakları 118 uygulamayla sınırlı değil. Ülke haziran ayında TikTok, Clash of Kings, YouCam Makeup, Weibo, Clean Master ve Sweet Selfie gibi popüler uygulamaların yasakladığını açıklamıştı. Hükümet yetkilileri temmuz ayında ise yasakladıkları 59 uygulamanın klonlarının yayınladığını belirterek 49 uygulamanın daha kullanımının yasakladığını açıklamıştı. 

Yasaklamaların devamı gelebilir

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın haziran ayında 59, temmuz ayında 49, eylül ayında ise 118 uygulamayı yasaklamasının ardından söz konusu kararların devamının geleceği iddia ediliyor. Hindistan hükümetinin yasakladığı popüler uygulamalar arasında sadece PUBG Mobile, Zakzak uygulamalar bulunmuyor. Hükümet söz konusu uygulamaların yanında;  CamCard, Cut Cut, Tencent Weiyun, Rise of Kingdoms ve VooV gibi uygulamaları da yasakladı.  Ayrıca PUBG Mobile Lite, Nordic Map: Livik, WeChat (ve türevleri), Arena of Valor, Cleaner, Ludo World, Alipay, Sina News ve VPN for TikTok gibi uygulamalar da yasaklanmış durumda.

Popüler video oyunu PUBG Mobile’ın gelen yasaklamaların ardından 40 milyondan fazla Hint kullanıcıyı kaybetmiş oldu. Çin ile aralarında gerginliğin bulunduğu Hindistan’ın ilerleyen dönemlerde yine benzer uygulama yasaklama operasyonları yapması ve Çin merkezli uygulamaları kullanıcı verilerini sızdırdığı gerekçesiyle yasaklaması bekleniyor. 

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi, Hindistan’nın Kararlarına Uyum Sağlamaya Çalışıyor

Hindistan, sosyal medyada kullanıcı gizliliğini hiçe sayan bir dizi yasa üzerinde çalışıyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz