Instagram Taciz Karşıtı Araçlar
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Instagram, DM bölümünün kötüye kullanımının önüne geçebilmek için platforma taciz karşıtı yeni araçlar eklediğini duyurdu. Sosyal medya devi ayrıca, mesaj isteklerine de yeni filtreleme araçları entegre edeceğini açıkladı.  

Instagram, DM (Direkt Mesaj) bölümünün kötüye kullanımını engelleyebilmek adına platforma taciz karşıtı yeni araçlar eklediğini duyurdu. Eklenen yeni özellikler arasında, mesaj isteklerine entegre edilecek yeni filtreleme araçları ve aynı kullanıcıyı birden fazla hesaptan engelleme özelliğinin de yer aldığı ifade edildi. Söz konusu güncelleme, İngiltere’deki futbolcuların Instagram üzerinden aldıkları ırkçı mesajları açıklamalarının ardından geldi. Şirket, kısa bir süre önce bu kapsamda DM’de tacizle ilgili politikalarını sıkılaştırdığını açıklamıştı. Sosyal medya devi ayrıca; DM bölümünün kötüye kullanılmasını engellemenin, DM’de yorumlarda kullanılan otomatik araçlarla aynı araçların kullanılıyor olması nedeniyle zorluk yarattığına işaret etmişti.  

Aktarılan detaylara göre; Instagram kullanıcıları artık yalnızca belli bir kullanıcıyı değil, o kullanıcı tarafından oluşturulabilecek olası hesapları da önceden engelleyebilecek. Söz konusu özellik, aynı kişi tarafından tekrar tekrar hedef saldırıya uğrayan veya belli bir kişi tarafından oluşturulacak yeni hesaplardan bulunmak istemeyen kişilere yardımcı olacak. Bununla birlikte; Instagram tarafından daha önce kullanıma sunulan bir özellik kapsamında halihazırda yasaklanan kullanıcılar, yeni hesaplar oluşturamayacak.  

‘Mesaj İstekleri’ kutusuna da kötüye kullanımı engellemek için yeni filtreleme araçları ekleniyor

Mesaj İstekleri Filtreleme

Diğer yandan, takip edilmeyen hesaplardan gelen mesajların biriktiği ‘Mesaj İstekleri’ kutusuna da kötüye kullanımı engellemek için yeni filtreleme araçları eklenecek. Kullanıcılar bu sayede; rahatsız edici kelimeler, ifadeler ve emojiler içeren mesaj isteklerini otomatik olarak gizleyebilecek. Instagram, bu kapsamda engellenmesi gereken kelimelere ilişkin bir liste oluşturabilmek için zorbalıkla mücadele üzerine çalışmalar yapan kurumlarla birlikte çalıştığına işaret ediyor. Fakat kullanıcılar, bu listeye kendi seçtikleri kelime ve ifadeleri de ekleyebilecek.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Instagram, Reels İçin Remix Özelliğini Kullanıma Sundu!

DJI Global, Inspire 2 Drone’u ile Çekilen Eşsiz İstanbul Görüntülerini Instagram Hesabından Paylaştı

Instagram, Hikaye Taslağı Özelliğini Bünyesine Eklemeye Hazırlanıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz