Yeni düzenleme ile birlikte insansız hava aracı uçuşlarında yanlış beyan edilen bilgilere 18 bin Türk lirası, ruhsat bilgilerinde yapılan yanlışlara ise 31 bin Türk lirasına kadar para cezası kesilebilecek. Ayrıca uçaklarda, uçuş ekibini dinlemeyen yolculara 2 bin 603 Türk lirası para cezası kesilecek.   

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yaptığı yeni düzenleme ile birlikte kural dışı İHA kullanım cezalarına zam getirildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre insansız hava araçlarını (İHA) belirlenen kural dışında uçuranlara 18 bin Türk lirası para cezası kesecek. Alınan bu karar bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. 

Yeni düzenleme ile izinsiz, kural dışı ya da eksik ve yalan bilgiler beyan ederek insansız hava aracı uçuran (İHA) herkese 18 bin 25 Türk lirası para cezası kesilecek. Ruhsat bilgilerinde yapılan yanlışlar, değişikliklerin bildirilmemesi gibi konularda yeni düzenleme ile 3 bin 182 Türk lirasından 31 bin 905 Türk lirasına kadar para cezası kesilebilecek. Kullanılan insansız hava aracının kayıtlara geçirilmemesi durumunda ise 9 bin 13 Türk lirası para cezası verilecek. Belirtilen alan dışında uçuş gerçekleştirilmesi durumda ise kesilecek olan para cezası bin 803 ile 18 bin Türk lirası arasında değişecek.  

Aynı zamanda uyarılmalarına rağmen uçaklarda cep telefonlarını ve elektronik aletlerini kapatmayan kişilere, kemerini bağlamayanlara, yolcuları rahatsız edenlere ve uçuş ekibinden gelen talimatlara uymayanlara 2 bin 603 Türk lirası para cezası uygulanacak. 

Schengen vizesine 20 euro zam!