Çin Hükümeti’nin geçen sene başlatmış olduğu Sosyal Kredi Sistemi resmi olarak bu yıl uygulanmaya başlanacak. 

Çin Hükümeti tarafından geliştirilen ‘Sosyal Kredi Sistemi’ ile vatandaşlar yaptıkları hareketlere, sosyal medya kullanımlarına, arkadaş ortamına, sigara kullanım oranına göre puanlanacak. Bu sistem geçen sene pilot bölgelerde denenmiş ve yavaş yavaş yaygınlaştırılmaya başlanmıştı. Bu sene ise Çin Hükümeti tarafından ‘Sosyal Kredi Sistemi’ uygulamasına tamamen geçilmek isteniyor. Bu puanlama sistemini kameralar ile gerçekleştiren Çin Hükümeti yerleştirmiş olduğu 176 milyon kamerayı bu sene içerisinde 2 katına çıkarmayı istiyor. Ayrıca hükümetin açıklamasına göre alınan puanlar ile yüksek puanlı vatandaşlara ödül verilecek. Bu puanlama sistemi, kişilerin iş görüşmelerinde avantaj olacak ve kişilerin eğitim hayatlarını doğrudan etkileyecek. Kazanılan ya da kaybedilen puanlara göre vatandaşların üniversite seçimleri etkilenecek.  

Yüz tanıma sistemi ve yapay zeka ile çalışan bu kameralar vatandaşlara bir sosyal kredi puanı belirliyor. Kazanılan ya da kaybedilen bu krediler ile vatandaşlar bazı haklardan mahrum kalacaklar. Çin Komünist Partisi’nin yayın kuruluşu Global Times’ın açıkladığı rakamlara göre 11 milyon 140 bin kişi kara listeye alındı ve uçağa binme hakları ellerinden alındı. Ayrıca 4 milyondan fazla kişinin de hızlı tren kullanma hakkı ellerinden alındı.  

Yahoo News’in haberine göre bu puanlama sistemi sadece vatandaşlar için uygulanmayacak. Devlet içinde de kullanılması planlanan Sosyal Kredi Sistemi aynı zamanda Çin Halk Kuruluş Ordusu’nun da bu sisteme geçmesi bekleniyor. Habere göre eğer ordudan ayrılmak istenirse o kişinin puanı düşürülecek ve kara listeye alınacak.  

Sosyal Kredi Sistemi bu sene içerisinde Çin Hükümeti tarafından kullanımı yaygınlaştırılacak.

Amerika’da bazı okullar, denetim için yapay zeka kullanmaya başladı

Kaynak: TRT Haber