WhatsApp ’ın yeni Gizlilik Sözleşmesi Türkiye ’deki kullanıcılar için uygulanmayacak. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, aylardır tartışmalara sebep olan Gizlilik Sözleşmesi Türkiye’deki kullanıcıların onayı için sunulmayacak ve uygulamanın tüm özellikleri deneyimlenmeye devam edecek. 

WhatsApp’ın aylardır eleştirilere maruz kaldığı Gizlilik Sözleşmesi için yeni gelişmeler elde edildi. Pek çok kullanıcıdan tepki gören yeni gizlilik sözleşmesinin onay süresini 8 Şubat’tan 15 Mayıs’a çeken şirket, sözleşmeyi onaylamayan kullanıcıların WhatsApp hesaplarının silinmeyeceğini ancak ciddi ölçüde sınırlandırılacağı haberini vermişti. 15 Mayıs itibariyle yürürlüğe giren WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi ‘nin Türkiye ’de uygulanıp uygulanmayacağı ise muallaktaydı. 

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi AB ülkeleri için de uygulanmıyor

Rekabet Kurumu’nun şubat ayında yaptığı bir açıklamayla Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin istisna tutulduğu gizlilik sözleşmesi nedeniyle soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında, WhatsApp’tan bilgi ve belge talep edilmiş ve bu veriler ışığında, soruşturma sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası; Rekabet Kurumu, WhatsApp için başlattığı soruşturma hakkında oy birliği ile verilen kararı açıklamıştı.  Açıklanan karar kapsamında; WhatsApp’ın, Facebook ile veri paylaşmayı durduracağı ve tüm kullanıcılara, veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu bildireceği ifade edilmişti. Karar gereğince; Facebook’un, WhatsApp kullanıcı verilerinin başka hizmetler için kullanılmasına yönelik koşullarını Türkiye’deki kullanıcılar için durduracağı aktarılmıştı. 

15 Mayıs’ta yürürlüğe giren sözleşmenin Türkiye’deki kullanıcılar için de geçerli olmayacağı açıklandı. Rekabet Kurumu yetkililerinden edinilen bilgilere göre, WhatsApp sözleşmenin Türkiye’de uygulanmaması yönünde karar verdi. 

Kurum yetkilileri: “WhatsApp tarafından Kurumumuza yapılan bilgilendirme çerçevesinde güncellemenin, 15 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye’de yürürlüğe girmeyeceği ve tüm kullanıcıların WhatsApp’ı tam işlevsellikle kullanmaya devam edebilecekleri, bu kapsamda Türkiye’deki kullanıcıların, güncellemeye onay vermelerini talep eden bildirimler almayacakları anlaşılmıştır. Dolayısıyla bu aşamada WhatsApp’ın güncellemeye yönelik küresel politikasından Türkiye’yi hariç tuttuğu söylenebilecektir. Bununla birlikte WhatsApp’ın ilerideki günlerde konuya ilişkin olarak Türkiye’deki kullanıcıları bilgilendirmesinin faydalı olacağını tahmin ediyoruz.” açıklamasında bulundu. 

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi ‘nin Bilinmeyenleri

WhatsApp, Yeni Gizlilik Sözleşmesi İçin Belirlenen Son Tarihi Erteledi!

Rekabet Kurumu, WhatsApp Hakkında Verdiği Kararı Açıkladı: Yeni Koşullar, Türkiye’deki Kullanıcılar İçin Durduruluyor!

WhatsApp’a Alternatif, Verilerinizi Koruyan En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz