Okuma Süresi
1 dakika

Qualcomm, yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3 üretimi konusunda oldukça önemli bir karar aldı.

Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisini telefonlarda yeni yeni görmeye başladık. Şirket şimdiden Snapdragon 8 Gen 3 için de harekete geçmiş durumda. Gelen bilgilere göre Qualcomm, yeni amiral gemisi işlemcisinin üretimi konusunda önemli bir karar almış.

TSMC İşlemci Yarışında Samsung’un Önünde

Qualcomm uzun süredir işlemcilerini TSMC ile Samsung’a emanet ediyordu. Yeni nesil işlemci ile bu durum değişecek gibi görünüyor. Ortaya çıkan iddialara göre Qualcomm, yüzde 80’lik inanılmaz verim oranı nedeniyle çip siparişlerinin çoğunu TSMC’ye emanet edecek.

3 nm teknolojisine sahip bir GAA Wafer’ın mevcut verim oranı yüzde 60 ila yüzde 70 olarak ortaya çıkıyor. TSMC ise bu Wafer’dan yüzde 75 ile 80 arasında bir verim almayı başarıyor. Yüksek verimlilik sayesinde TSMC bu noktada diğer çip üreticilerinin önüne geçmiş durumda.

Bu bilgiler doğrultusunda TSMC’nin ulaştığı verimlilik düzeyi ile Apple’ın A17 Bionic ve Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3 işlemcileri konusunda tedarik sıkıntısı yaşamayacağını söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Bir başka çip üreticisi olan Samsung ise ilk aşamada yüzde 20’lik bir verim oranı sunarak üretimde oldukça geride kalmıştı. Şirket sonrasında ABD’li Silicon Frontline şirketi ile ortaklık kurarak verimliliğini artırmayı başarmıştı.

TSMC Düşük Maliyet ile Diğer Çip Üreticilerinin Önüne Geçiyor

Samsung her ne kadar verimliliğini önemli oranda artırmış olsa da ortaya çıkan iddialara göre TSMC’nin gerisinde kalmış durumda. Düşük verimlilik ise daha yüksek maliyet getirdiği için işlemciler için biçilen fiyat da bir o kadar artıyor. Bu yüzden daha düşük maliyet ile TSMC, Samsung ve diğer çip üreticilerinin önüne geçmeyi başararak önemli bir avantaj elde ediyor.

Maliyetlerin fazlasıyla yükseldiği bu dönemde üretim alanında verimlilik oldukça önemli bir konuma sahip. Sizin TSMC ve diğer çip üreticiler hakkındaki düşünceleriniz neler? TSMC’nin düşük maliyete sahip olması, başta Samsung olmak üzere diğer çip üreticilerinin önüne geçmesinde ona büyük bir avantaj sağlıyor. Bu konudaki değerlendirmelerinizi ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz