“Solar Orbiter” 7 Şubat’ta fırlatılacak

0
797

Avrupa Uzay Ajansı ve NASA’nın ortak çalışması olan “Solar Orbiter” uzay aracı, Güneş’in kutuplarını gözlemlemek üzere 7 Şubat’ta Cape Canaveral’dan fırlatılacak. Araç görevini başarıyla tamamlarsa Merkür’ün yörüngesinden geçecek ve böylece ilk kez bir uzay aracı, Güneş’i Dünya mesafesinden daha yakın bir mesafede gözlemlemiş olacak.

Avrupa Uzay Ajansı ve NASA tarafından geliştirilen bir güneş gözlem uydusu olan “Solar Orbiter”, 7 Şubat’ta görevine başlayacak. ABD’nin Atlantik kıyısında bulunan Cape Canaveral’dan fırlatılacak olan uzay aracı, uzaya ulaştıktan sonra ekliptik düzlemde dönebilmek için Dünya’nın ve Venüs’ün yerçekimi kuvvetinden yararlanacak. Yörüngeye doğru bir şekilde yerleştikten sonra ise araç, Güneş’in kutuplarının bugüne kadar çekilmiş ilk fotoğraflarını çekecek.  

NASA, “Solar Orbiter” geliştirilmeden önce bugüne kadar tüm Güneş gözlem araçlarının ekliptik düzlemde veya ona çok yakın biçimde konumlanabildiğini söylüyor. Fakat yeni gözlem aracı, bilim insanlarının Güneş’i yukarıdan inceleyebilmesini mümkün kılacak. “Solar Orbiter”, konuyla ilgili çalışmalar yürüten yetkililere uzay iklimindeki olayları önceden tahmin edebilmeleri için yeni veriler sunacak. Güneş’in kutuplarını görebilmenin bilim insanları için daha doğru modellemeler ve tahminler yapmayı mümkün hale getireceği tahmin ediliyor.  

Solar Orbiter set to launch on February 7

Tarihte bugüne kadar Güneş’in kutuplarının yukarısında uçabilen tek uzay aracı, yine Avrupa Uzay Ajansı ve NASA’nın ortak çalışması olan ve 1990 yılında fırlatılan “Ulysses” isimli insansız uzay aracıydı. Araç, 2009’da görevden alınmadan önce Güneş’in çevresinde 3 geçiş tamamlamıştı. Fakat bu araç, hiçbir zaman Güneş’e Dünya mesafesinden daha yakın bir mesafede duramadı

“Solar Orbiter”ın kameraları, Güneş’e bu mesafeden bakan ilk kameralar olacak

7 Şubat’ta “Atlas V” isimli roketle fırlatılacak olan “Solar Orbiter” ise Merkür’ün yörüngesinin içinden geçecek ve bünyesinde uzaktan algılama ile görebilen 4 adet aygıt bulunduracak. Ayrıca aracın kameraları, bugüne kadar Güneş’i en yakından gözlemlemiş kameralar olacak.  

Güneş yüzeyinin bugüne kadar çekilmiş en net fotoğrafı paylaşıldı