Facebook Eski Haber
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Facebook, eski bir haber makalesi paylaşan kişilere makalenin ilk yayınlanma tarihini gösteren bir uyarı ile haberin eski olduğunu belirtecek. Sosyal medya devi, “Bu makale 3 aydan eski” mesajıyla eski içeriklerin yeniymiş gibi paylaşılmasının önüne geçmeye çalışacak.

Facebook, yeni ekleyeceği bir özellik ile 90 günden eski bir haber paylaşmak isteyen kullanıcıları uyaracağını duyurdu. Sosyal medya devinin yayınladığı bir blog yazısında bahsedilen bu özellikle, sosyal ağların daha güncel ve güvenilir bir hal alması için yeni bir uyarı sistemi getirilecek. Söz konusu özellik, 90 günden eski haber makalelerinin paylaşılması konusunda kullanıcıları uyaracak; fakat yine de isteyen kullanıcılar, paylaşımı yapmaya devam edebilecek.

Şirket; konuyla ilgili açıklamasında, paylaşılan çoğu eski haberin insanlar tarafından tarihine bakılmadan yeni bir haber gibi algılanabildiğini ve bunun yanlış anlaşılmalara yol açtığını belirtiyor. Örneğin eskiden gerçekleşmiş bir terör saldırısı veya deprem paylaşımı, yapılan yeni bir paylaşım ile insanların durumu yanlış yorumlamalarına ve panik yapmalarına neden olabiliyor. Sosyal medya devi, platforma eklenen yeni özellik ile bu durumun önüne geçmeyi amaçlıyor.

Eski Haber Makalelerine Karşı Alınan İlk Önlem Değil

Bununla birlikte Facebook, eski haberlere karşı önlem alan ilk şirket değil. Bir süre önce, Guardian da sosyal medyada paylaştığı eski makalelerinin küçük resimlerine, yayınlandığı yılı eklemeye başlamıştı. Guardian yetkililerinden Chris Moran, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Aldığımız önlem sayesinde eski bir olayı, yeni bir öfkeye dönüştürmenin önüne geçtik” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer şekilde Instagram da geçen yıl; kullanıcılarının, yayınlarında “potansiyel olarak rahatsız edici” şeklinde işaretledikleri gönderiler ile istemedikleri paylaşımları görmelerine engel olmuştu. Twitter ise bu ay içinde; kullanıcıları, bir tweet’i retweet’lemeden önce okumaya teşvik edeceği bir özelliği test ediyor olduğunu duyurmuştu.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Kullanıcılar Artık Facebook ‘taki Siyasi Reklamları Kapatabilecek

Instagram Yeni Haber Kaynağı Olacak!

Facebook Türkiye’de Üçüncü Taraf Haber Doğrulama Programı İçin Doğruluk Payı ile İş Birliği Yaptı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz