Google, arama motorunda her yılın en çok aratılan veya en hızlı yükseliş gösteren ifadelerini açıklıyor. Teknoloji devi, 2020 yaklaşırken de arama motoruna ilişkin benzer detayları kullanıcılarıyla paylaştı. 2019’un en çok aratılan ifadesi ise Kasım ayında yayın hayatına başlayan ‘Disney+’ oldu. İşte son 10 yılın en çok aranan konuları 

Yeni yıl yaklaşırken bu sene sonunda da arama motoru devi Google, yine yıl içerisinde en çok aratılan ve aramalarda en hızlı yükseliş gösteren ifadeleri kullanıcıları için bir araya topladı. Kullanıcılarla paylaşılan 2019 listesinde, Kasım ayında yayın hayatına başlayan ‘Disney+’ başı çekti. Disney+’ıTemmuz ayında hayatını kaybeden 20 yaşındaki Disney oyuncusu Cameran Boyce takip etti. Listenin devamında ise Nisan ayında silahlı saldırı sonucunda öldürülen ABD’li rapçi Nipsey Hussle, Amerika’da gerçekleşen Dorian Kasırgası ve eski Amerikan futbolcusu Antonio Brown yer aldı. 2019’un listesinin açıklanmasıyla beraber, insanların son 10 yılda en çok merak ettiği ve Google’da arattığı ifadeler de ortaya çıkmış oldu.  

2019: Disney+ 

untitled-collage-22.jpg

Çevrimiçi yayın platformları tüm dünyada git gide daha da popüler bir hale gelirken Google kullanıcıları, 2019’da en çok Disney+’ı merak etti. Aylarca süren spekülasyonların ardından platform, Kasım ayında nihayet yayın hayatına başladı. Disney’in bu hamlesiyle beraber, kullanıcılar eski Disney programlarına, animasyonlarına, platform tarafından yeni piyasaya sürülen dizi veya filmlere ve Marvel ve Star Wars gibi yeni transfer edilen içeriklere de erişim imkânı yakaladı.  

Yıl içerisinde olay bazında aramalarda en çok yükseliş gösteren ifade ise Eylül ayında Amerika’da gerçekleşen ‘Dorian Kasırgası’ydı. Bununla birlikte 2019’da en çok aratılan kişi Antonio Brown olurken, en çok aratılan aktör Jussie Smollett ve en çok aratılan bebek de “Bebek Yoda” oldu.  

2018: Dünya Kupası 

France v Croatia - 2018 FIFA World Cup Russia Final

Futbol, dünyanın en popüler sporlarından biri olmaya devam ederken turnuva yılında Google’da en çok aratılan ifade de tabi ki ‘Dünya Kupası’ oldu. 2018 Dünya Kupası finalinde Fransa, Hırvatistan’ı 4-2’lik bir skorla yenerek kupanın sahibi olmuştu. 

Yıl içerisinde en çok aratılan olaylarda ise Dünya Kupası’nı, Eylül ayında gerçekleşen ‘Florence Kasırgası’ takip etti. 

2017: Irma Kasırgası 

052318-irma.jpg

Irma Kasırgası 2017’de gerçekleşmiş ve Eylül ayında bölgeyi geçtiğinde Karayipler’deki birkaç ada inşaat kalıntısı haline gelmişti. Kasırganın sebep olduğu güçlü fırtına, Florida’da ciddi bir hasara sebep olmuştu.  

2017, aynı zamanda Houston’ı vuran Harvey Kasırgası ve Porto Riko’yu vuran Maria Kasırgası gibi birçok ciddi kasırgaya da şahitlik etmişti.

2016: Powerball 

untitled-collage-23.jpg

Powerball, 2016’da verdiği 1 milyar dolarlık ödülle Amerika’da Google üzerinden en çok aratılan ifade olmuştu. Aynı yılın Nisan ayında 57 yaşında hayatını kaybeden ‘Prince’ isimli şarkıcı da Google aramalarında ikinci en popüler ifadeydi.

Bununla birlikte olimpiyat yılı olan 2016’da, ‘Rio’daki Yaz Olimpiyatları’ da arama motoru içerisinde en çok merak edilen olay olmuştu. 

2015: Lamar Odom 

untitled-collage-24.jpg

2015’teki aramalarda en hızlı yükseliş gösteren ifade bir kişi adıydı. Lamar Odom isimli NBA oyuncusu, Khloe Kardashian’la 2009 yılında yaptığı evlilik sebebiyle ailenin ‘realite’ programına giriş yapmıştı. 2015 yılına gelindiğinde çift boşanma kararı aldı ve Odom, aynı yıl Nevada’daki bir genelevde bilinci kapalı bir şekilde bulundu. Aşırı doz uyuşturucu aldığı anlaşılan Odom’ın tedavi süresi boyunca, Kardashian ailesi yanında oldu ve iyileşene kadar boşanma prosedürü iptal edildi. 

Aynı yıl, başka bir Kardashian-Jenner aile üyesi de manşetlere konu oldu. Bruce Jenner’ın, cinsiyet değiştirerek ‘Vanity Fair’ isimli dergi kapağına çıkmasının ardından yeni adı ‘Caitlyn Jenner’, o senenin Google aramaları listesinde en çok aratılan isimlerin arasına girmişti.  

2014: Robin Williams 

robin-willilams.jpg

2014’te tüm dünya Ağustos ayındaki intiharı sonrası, Robin Williams’ın ölümüne şahitlik etti. O yıl Williams, Amerika’daki Google aramalarında en hızlı yükseliş gösteren kişi oldu. 1970’lerdeki stand-up’larıyla ünlü olan aktör, bir Akademi Ödülü ve üç Altın Küre kazanmıştı.  

Aynı yılın listesinde Robin Williams’ı; 2014 Dünya Kupası, tüm dünyaya yayılan ve ölümcül bir virüs olan Ebola, 370 numaralı uçuşu Pasifik üzerinde sırra kadem basan Malezya Havayolları ve popüler video oyunu Flappy Bird takip etmişti.  

2013: Paul Walker 

32-franchise-fast.jpg

‘Hızlı ve Öfkeli’ filmindeki Brian O’Conner rolüyle ünlü oyuncu Paul Walker’ın Kasım ayında Los Angeles’ta yaptığı araba kazasıyla 40 yaşındaki ölümü, 2013 yılına damgasını vurmuştu. Walker o yıl, Google ve pek çok haber ajansı aramalarında en üst sırada yer aldı.

Aynı yıl ölen Güney Afrikalı eski başbakan Nelson Mandela da listede üst sıralardaydı.  

2012: Whitney Houston 

whitneycover.jpg

2012’de 48 yaşında hayatını kaybeden şarkıcı Whitney Houston, o yıl Google’ın en çok aratılan ismi olmuştu. Ünlü şarkıcının ölüm sebebi, “aterosklerotik kalp rahatsızlığı ve kokain kullanımı” olarak gösterilmişti. Houston, öldüğünde kendisinden sadece birkaç yıl sonra 2016’da hayatını kaybeden kızı Bobbi Kristina Brown’u da arkasında bırakmıştı. 

2011: Rebecca Black 

113262279.jpg

13 yaşındaki şarkıcı Rebecca Black, 2011 yılında şarkısını YouTube’a yüklemiş ve tüm dünyada ciddi bir popülarite yakalamıştı. O yıl Google aramalarında en hızlı yükseliş gösteren kişi olan Black’in yayınladığı şarkının, bugün YouTube’da 138 milyon izlenmesi var.  

Bununla birlikte aynı yıl, 2 yaşındaki kızı Caylee’yi öldürmekle yargılanan Casey Anthony isimli bir annenin mahkemesi de tüm Amerika’da ilgiyle takip edilmişti. 10 saatlik bir duruşmanın ardından jüri annenin birinci dereceden cinayetten suçlu olmadığına karar vermiş ve durumun yarattığı şok etkisi, Anthony’yi Google aramalarında üst sıralara çıkarmıştı.  

2010: iPad 

untitled-collage-25.jpg

2010 yılında piyasaya sürülen iPad, o yıl Google’da en çok merak edilen ürün olmuştu. Aynı yıl Justin Bieber da ilk stüdyo albümünü yayınlamış ve Google’ın “En Popüler İsimler” listesinde ilk sırada yer almıştı.